Dr K. Kawęcki: Komisji Europejskiej nie przeszkadza fakt, że w Niemczech funkcjonują 4 duże kopalnie, a przeszkadza im kopalnia Turów

Przemasban, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Komisji Europejskiej nie przeszkadza fakt, że w Niemczech (przy granicy z Polską) funkcjonują 4 duże kopalnie, a przeszkadza im kopalnia Turów. Niedawno Niemcy uruchomili nową elektrownię węglową, która ma zastąpić kilka starszych elektrowni. To jest zupełnie sprzeczne z Europejskim Zielonym Ładem, którego istotą jest transformacja energetyczna zobowiązująca państwa członkowskie do osiągnięcia redukcji emisji dwutlenku węgla – mówił dr Krzysztof Kawęcki, prezes zarządu Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, historyk i politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się do sytuacji energetycznej Polski w kontekście działań Trybunału Sprawiedliwości UE i Komisji Europejskiej.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ostatnio nakaz wstrzymania wydobycia przez Polskę węgla brunatnego w kopalni Turów jako rzekomo zagrażającego środowisku, a to wszystko w sytuacji, gdy Niemcy rozbudowują przemysł kopalniany. Komisji Europejskiej nie przeszkadza fakt, że w Niemczech (przy granicy z Polską) funkcjonują 4 duże kopalnie, a przeszkadza im kopalnia Turów. Niedawno Niemcy uruchomili nową elektrownię węglową, która ma zastąpić kilka starszych elektrowni. To jest zupełnie sprzeczne z Europejskim Zielonym Ładem, którego istotą jest transformacja energetyczna zobowiązująca państwa członkowskie do osiągnięcia redukcji emisji dwutlenku węgla – wskazał gość Radia Maryja.

Historyk zwrócił uwagę, że [Europejski Zielony Ład]  nie jest pierwszym przedsięwzięciem w historii Unii Europejskiej, który pokazuje zbieżność działań Niemiec i Komisji Europejskiej.

– Działania Komisji Europejskiej i Niemiec są zbieżne nie tylko w kwestii Europejskiego Zielonego Ładu. Niemiecka gospodarka jest najbardziej dostosowana do tego, żeby unijne wymogi wprowadzić w odpowiednim czasie. Dla takich krajów jak Polska ta sytuacja byłaby bardzo trudna, dlatego że odejście od stosowania węgla brunatnego i kamiennego de facto oznacza ogromne straty materialne oraz społeczne. To przekracza możliwości Polski i innych krajów. Niemcy mogą sobie pozwolić na realizację tej strategii – powiedział politolog.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że odejście w Polsce od węgla zmusi nas do uzależnienia się od dostaw energii spoza granic naszego kraju.

– 80 proc. energii produkujemy w Polsce z węgla, więc wprowadzenie wszystkich zaleceń oznaczałoby katastrofę gospodarczą. Tutaj mamy do czynienia z próbą uzależnienia Polski od dostaw gazu. Budowa Nord Stream 2 jest aktem politycznym, który jest zupełnie sprzeczny z zaleceniami Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ ma negatywne skutki dla środowiska – mówił.

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów – wynika z oficjalnych wyników wyborów, które podała dziś w nocy Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie. [więcej] 

Politolog skomentował wyniki wyborów prezydenckich w Rzeszowie.

– Fakt, że Zjednoczona Prawica wystawiła dwóch kandydatów, bardzo źle świadczy o wewnętrznych komunikacyjnych możliwością porozumienia się wewnątrz obozu władzy. To wielka strata wizerunkowa, ponieważ potwierdza podziały. Przekaz, że opozycja jest podzielona, w sytuacji braku wystawienia wspólnego kandydata na prezydenta Rzeszowa przez Zjednoczoną Prawicę jest bardzo osłabiony – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

źródło; Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ