Europoseł Zalewska: w czeskim i niemieckim interesie leży zamknięcie kopalni w Turowie

EP Plenary session - European Climate Law

W czeskim i niemieckim interesie leży zamknięcie kopalni w Turowie? Tak się składa, że nasi zachodni sąsiedzi mają większościowe udziały w czeskich kopalniach lub są ich właścicielami. Ten pomijany przez zielonych i lewackich polityków aspekt wyjaśnia strategię rządu Babisza i zalecenie Komisji Europejskiej o natychmiastowym wstrzymaniu pracy kopalni…do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Europoseł Anna Zalewska, która od początku konfliktu zajmuje się problemem, twierdzi że Czechom i Niemcom zależy na unicestwieniu kopalni i elektrowni, bo chętnie sprzedadzą nam swój surowiec, poza tym Czesi za chwilę mają wybory i ogłosiliby sukces, gdyby Polakom zamknięto drogę do eksploatacji złóż.

Pozew przeciw Polsce złożony w połowie grudnia ub.r. nadal w TSUE. Kopalni nie da się z dnia na dzień wyłączyć, tak jak nie da się jej z dnia na dzień przywrócić do normalnej pracy. Czesi i Niemcy wymyślili, aby fundusze, które otrzymamy w ramach Polskiego Ładu, były pomniejszone o 5 mln euro za dzień funkcjonowania kopalni. W ten sposób, wobec Polski może być zastosowany czynnik praworządności. Oprócz tego wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek zawiadomił premiera polskiego rządu o przygotowywanym porozumieniu, ale będzie to nas miało kosztować ok. 50 mln euro. Nadto jeden z punktów przewiduje stałą kontrolę czeskich ekspertów w naszej kopalni.

W europejskiej tabeli wydobycia węgla brunatnego, Niemcy plasują się na pierwszym miejscu, Polska na szóstym, Czesi na dziesiątym miejscu. To wyjaśnia, dlaczego Czesi i Niemcy, przez Unię, walczą o wyeliminowanie Polski z rynku.

Teraz strony – polska i czeska ustalają porozumienie. Premier Mateusz Morawiecki jest dobrej myśli.

Finalizujemy nasz protokół negocjacyjny, nasze punkty, nasze propozycje do umowy transgranicznej z Republiką Czeską.

i dodał:

Po stronie czeskiej również są kopalnie węgla brunatnego, po stronie niemieckiej są kopalnie węgla brunatnego i elektrownie, więc myślę, że ta sytuacja, z którą mamy tutaj do czynienia, jednak znajdzie swój pozytywny finał w umowie międzyrządowej, transgraniczne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ