Prof. R. Szeremietiew: D. Trump tłumaczył, że USA są przeciwne Nord Stream 2, gdyż w ten sposób Rosja będzie dostarczała ogromne ilości gazu, dostając za niego pieniądze, z których będzie finansować swoje zbrojenia

trump2.jpg


Prezydent Donald Trump mówił, dlaczego Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2. Przez ten gazociąg Rosja będzie dostarczała ogromne ilości gazu, dostając za niego pieniądze, z których będzie finansować swoje zbrojenia. To jest głupie rozwiązanie i przypomina zdanie, które powiedział kiedyś Lenin, iż kapitalista jest tak głupi, że sprzeda komunistom sznur, na którym go powieszą. Gazociąg Nord Stream 2 jest moim zdaniem takim sznurem. Dziwne, że się tego nie zauważa – powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Brukseli miał miejsce szczyt NATO, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Po spotkaniu ogłoszone zostały konkretne postanowienia. Prof. Romuald Szeremietiew dokonał oceny ich treści.

– Widzę to optymistycznie. Na szczęście powiedziano ważne rzeczy, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Chodzi generalnie o wschodnią flankę NATO, która decyduje o tym, czy Europa Środkowowschodnia jest bezpieczna. Wszystkie zapisy, postanowienia, które zapadły i ogłoszono po szczycie, wskazują, iż plan jest spójny i dobrze wygląda. Oczywiście to nie oznacza, że można spocząć na laurach, ponieważ z zapisów, które zostały ogłoszone, już wynikają różnego rodzaju obowiązki. Im prędzej zostaną one zrealizowane, tym będzie lepiej – mówił były wiceminister obrony narodowej.

– Nie można być pewnym, jak będzie wyglądała przyszłość zarówno Sojuszu, jak i pozycji Polski. Jutro prezydent USA spotka się z prezydentem Federacji Rosyjskiej i nie wiemy, jakie będą następstwa tego spotkania. Prezydent Joe Biden już zrobił bardzo daleko idące ustępstwo w stronę Rosji – mam na myśli kwestię gazociągu Nord Stream 2 – więc o ile znamy Rosję, to raczej można być pewnym, że Władimir Putin potraktuje to jako słabość – dodał.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę na problemy z jasnym zdefiniowaniem linii polityki zagranicznej przez Stany Zjednoczone.

– Nie została sformowana linia polityki zagranicznej nowej administracji. O ile w przypadku prezydenta Donalda Trumpa wiedzieliśmy, w którym kierunku to zmierza, bo to prezydent Donald Trump mówił, dlaczego Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2. Przez ten gazociąg Rosja będzie dostarczała ogromne ilości gazu, dostając za niego pieniądze, z których będzie  finansować swoje zbrojenia. To jest głupie rozwiązanie i przypomina zdanie, które powiedział kiedyś Lenin, iż kapitalista jest tak głupi, że sprzeda komunistom sznur, na którym go powieszą. Gazociąg Nord Stream 2 jest moim zdaniem takim sznurem. Dziwne, że się tego nie zauważa – zaznaczył ekspert ds. wojskowości.

Były wiceszef MON skomentował także zacieśnianie relacji na linii Niemcy-USA.

– To jest powrót do sytuacji z okresu zimnej wojny. Wtedy RFN była głównym oparciem, jeżeli idzie o politykę USA w Europie (…). Joe Biden wraca w stare koleiny, a Niemcy wydają się tym krajem, który chce mieć Rosję po swojej stronie w ewentualnym konflikcie z Chinami. Polska i cała Europa Środkowa ze swoimi obawami i tym, czego doświadczyliśmy w historii, jest wyraźną przeszkodą, którą można ominąć – podsumował prof. Romuald Szeremietiew.

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ