Jarosław Kaczyński o Związku Polaków na Białorusi: Walczą o życie w wolności i godności

fot. youtube.com

Kapituła Nagrody Prometejskiej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznała ją Związkowi Polaków na Białorusi. Ponadto uhonorowała m.in. inicjatywę przekopu Mierzei Wiślanej. Z tej okazji prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował okolicznościowy list, którego treść w całości publikujemy na naszych łamach. Odczytał go szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Pełna treść listu premiera Jarosława Kaczyńskiego

Szanowni Państwo!

Jesteśmy rodziną narodów, które zamieszkują przestrzeń między trzema morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Łączy nas wiele. Jednym z takich spoiw jest pewna wspólnota losów oraz historycznych doświadczeń, wynikających w dużej mierze z położenia geopolitycznego.

Ale nie tylko przeszłość nas zespala. Dzielimy wizję wspólnej przyszłości, w której to niebyt ongiś szczęśliwe położenie stanie się naszym atutem, odskocznią ku ścisłej współpracy i integracji gospodarczej. Jednoczy nas pragnienie, by ta wspólna przestrzeń bytowania naszych narodów była przestrzenią wolności, demokracji, zamożności, dostatku, czyli jednym słowem przestrzenią, w której będziemy mogli żyć godnie w poczuciu bezpieczeństwa. I od paru lat systematycznie urzeczywistniamy to nasze pragnienie wcielając w czyn inicjatywę Trójmorza.

Niestety, nie wszystkim jest to dane w naszej części Europy. Stąd nasze myśli kierujemy ku tym, którzy walczą o życie w wolności i godności. Dlatego też niezmiernie się cieszę, że Kapituła Nagrody Prometejskiej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznała ją Związkowi Polaków na Białorusi. Jak, niestety, aż nazbyt dobrze to wiemy, członkowie Związku podlegają represjom. Są prześladowani za to, że chcą żyć jako Polacy oraz dobrzy obywatele Białorusi, a nie jako poddani wschodniego satrapy.

Szanowni Państwo!

Dostatek Polski, a także naszej części Europy możemy budować jedynie przez wolność gospodarowania, poprzez ożywianie, włączanie w gospodarczy krwioobieg rejonów, które z różnych przyczyn nie brały właściwego udziały w wymianie ekonomicznej. Naczelną zasadą budowania infrastruktury, jak i każdej innej działalności inwestycyjnej, powinna być ich zgodność z naszymi narodowymi interesami, z naszą racją stanu. 

Jedną z wzorcowych pod tym względem inwestycji jest uhonorowana właśnie przez Kapitułę Nagrody Prometejskiej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego inicjatywa przekopu Mierzei Wiślanej. Inicjatywa, w którą było i jest zaangażowanych tylu wspaniałych ludzi. Pozwolicie Państwo, że wymienię tylko jednego z nich – mego przyjaciela, niedawno zmarłego Jerzego Wilka, posła Ziemi Elbląskiej, który był wielkim propagatorem idei przekopu. W takim dniu tym bardziej nie możemy odżałować, że nie ma Go już pośród nas.

Szanowni Państwo!

Laureatom tegorocznej Nagrody Prometejskiej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z całego serca gratuluję tych zaszczytnych wyróżnień oraz życzę, by ziściły się ich marzenia, z jednej strony o silnej gospodarczo Polsce, a z drugiej o wolnej i sprawiedliwej Białorusi. Oby Członkowie Związku Polaków na Białorusi jak najszybciej mogli wraz ze swymi Współobywatelami kosztować owoce życia w wolności i godności. 

Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia.

Łączę wyrazy szacunku, Jarosław Kaczyński.

ródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ