W Pradze trwają polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni w Turowie


W Pradze trwają polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni w Turowie. W trakcie rozmów mają zostać ustalone ostateczne szczegóły umowy, która ma zakończyć spór z naszym południowym sąsiadem. W obradach uczestniczą m.in. minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, oraz szef resortu środowiska Czech, Richard Brabec.

Czeski minister powiedział na wspólnej konferencji, że celem rozmów jest porozumienie, a nie sąd. Zaznaczył, iż oba kraje łączą bardzo dobre relacje sąsiedzkie i muszą rozwiązywać również niezbyt przyjemne sprawy.

Minister Michał Kurtyka potwierdził, że jest możliwość osiągnięcia porozumienia z Czechami w sprawie Turowa bez konieczności zaangażowania instytucji unijnych.

– Podchodzimy do tego bardzo poważnie, o czym świadczy ranga delegacji, w której jest pan wicepremier Jacek Sasin, minister Konrad Szymański i moja osoba. Chcemy odzwierciedlić pełnię wszystkich oczekiwań, jakie są formułowane. Przyjechaliśmy z intencją znalezienia porozumienia w kwestiach, które zostały wyartykułowane przez ministra Richarda Brabca jako najważniejsze dla strony czeskiej. Widzimy możliwość osiągnięcia porozumienia – powiedział Michał Kurtyka.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. W ich ocenie rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie. W maju unijny sąd – w ramach środka zapobiegawczego – nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Polski rząd oświadczył, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

RIRM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ