Austria zablokuje sankcje wobec Białorusi?


Reżim Alaksandra Łukaszenki nie ustaje w represjach wobec opozycjonistów oraz mieszkających na Białorusi Polaków. Unia Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec Mińska, które dotknąć mają m.in. osoby stojące za akcją zmuszenia do lądowania w stolicy Białorusi samolotu linii Ryanair, na pokładzie którego zatrzymano twórcę portalu NEXTA, Ramana Pratasiewicza.

“Politico” poinformowało dzisiaj rano, że w tle pracy nad dalszymi karami wobec reżimu, “Austria nacisnęła hamulec w grupie roboczej zajmującej się wschodnimi sąsiadami UE”. Wiedeń miał być niezadowolony z części sankcji, nakierowanych na ograniczenie wsparcia Mińska w ramach wymiany zagranicznej. Rozmówca “Politico”,  austriacki dyplomata, wskazał, że Austrii zależy, by “sankcje nie uderzyły w ludność cywilną”. Redakcja nadmienia, że ponad 90 proc. wszystkich środków pożyczanych przez Białoruś od krajów UE pochodzi właśnie z Austrii i przede wszystkim chodzi o interesy austriackich banków.

Współpraca gospodarcza między Białorusią i Austrią wydaje się układać całkiem dobrze od dłuższego czasu. Władzimir Ułachowicz, prezes Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w 2019 r., w przeddzień białorusko-austriackiego forum biznesowego, stwierdził, że “współpraca z partnerami z Austrii pomaga [Białorusi] budować więzi z innymi krajami europejskimi”.

“Austria zawsze była po naszej stronie w Europie. Wszyscy wiedzą, że Austria zawsze nas wspierała na poziomie politycznym i biznesowym”

– mówił Ułachowicz, cytowany przez agencję Biełta.

 

Źródło: politico.eu. belta.by, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ