16.4 C
Wrocław
Por – warzywo, które leczy kaszel! Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?

Por – warzywo, które leczy kaszel! Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?


Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie naturalnej. Por wspomaga leczenie anemii, bóli reumatycznych, kaszlu (w postaci syropu).

Właściwości lecznicze pora doceniono już w starożytności. Podobno spożywał go cesarz Neron, wierząc, że wywiera pozytywny wpływ na… struny głosowe. Do Polski pory zostały sprowadzone przez królową Bonę. W medycynie ludowej używano okładów z liści pora przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, a także odkażaniu i przyspieszaniu gojenia ran.

Warzywo doskonale nadaje się do przygotowania wielu zdrowych potraw. Dzięki zawartości wielu witamin i minerałów pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Por zawiera witaminę A, która bierze udział w procesie widzenia, wpływa pozytywnie na system odpornościowy organizmu, przeciwdziała zakażeniom układu oddechowego, pokarmowego, moczowego oraz skóry. Bierze również udział w wytwarzaniu szkliwa zębów i nie dopuszcza do nadmiernego rogowacenia naskórka.

W warzywie znajdziemy również witaminę C, która reguluje ciśnienie tętnicze, bierze udział w obronie antyoksydacyjnej organizmu i syntezie kolagenu.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ