Opozycja osłabia pozycję Polski ws. Turowa


Minister Sasin negocjuje sprawę Turowa, i niestety ten wniosek opozycji o wotum nieufności zostanie wykorzystany przez stronę czeską zarówno w negocjacjach, jak i przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski w rozmowie z portalem Niezalezna.pl

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Polityczna walka opozycji 

Mimo trudnej sytuacji dla opozycji ważniejsza jest krajowa walka polityczna niż wsparcie rządu w tak ważnej sprawie. Sejm na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się między innym wnioskiem KO o odwołanie: wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina. Zarzuty ze strony opozycji związane z organizacją ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Związki apelują o wspólnotę 

Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych GK Polskiej Grupy Energetycznej zaapelowali do polityków i odłożenie politycznych sporów ws. Turowa.

– Federacja Związków Zawodowych zrzeszająca Pracowników Grupy Kapitałowej PGE S.A. zwraca się do Państwa Posłów, aby w interesie bezpieczeństwa energetycznego Państwa Polskiego, jego obywateli, a przede wszystkim Pracowników PGE S.A. Oddziałów Kopalni i Elektrowni Turów zaprzestali Państwo kłótni i zwad między partyjnych, a w sprawie tak ważnej dla nas wszystkich, mówili jednym głosem

– napisali w liście otwartym przedstawiciele federacji.

 Jesteście Państwo naszymi przedstawicielami, ludźmi którym zaufaliśmy i na których głosowaliśmy, dlatego w tak trudnym dla naszego regionu czasie, prosimy Was o odłożenie na inny czas partykularnych interesów partyjnych i wspólne działanie na rzecz obrony regionu Turowa, jak na Parlamentarzystów Rzeczypospolitej przystało! 

– dodali.

Opozycja osłabia pozycję Polski 

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poinformował, że zwrócił się do lidera Platformy Obywatelskiej o wycofanie wniosku ws. wotum nieufności w stosunku do ministra aktywów państwowych. – Minister Sasin negocjuje sprawę Turowa, i niestety ten spór zostanie wykorzystany przez stronę czeską zarówno w negocjacjach, jak i przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej – zauważył.

 Ten wniosek to obiektywnie osłabienie pozycji Rzeczpospolitej Polskiej. To nie jest czas na spory polityczne. Oczywiście wilczym prawem opozycji jest składanie takich wniosków, ale nie w sytuacji, kiedy wicepremier przeprowadza bardzo ważne rozmowy z Republiką Czeską w sprawie Turowa. Naprawdę można ten wniosek przełożyć i wierze, że pan Borys Budka się do tego przychyli 

– zaznaczył polityk.

 

Źródło: Niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ