Czy warto biegać?

Sport dobrze wpływa na nasze codzienne życie a każda dyscyplina kształtuje nas w odpowiedni, specyficzny sposób. W dzisiejszym artykule zastanówmy się jak wpływa na nasz organizm bieganie.

Bieganie idealnie wpływa na aparat ruchu, czyli układ szkieletowo-mięśniowy. Zapewnia elastyczność stawom, wiązadłom i ścięgnom, zmniejsza bóle kręgosłupa i przede wszystkim wzmacnia kości zapewniając im odpowiednią gęstość. Dodatkowe korzyści płyną również dla układu krwionośnego, czyli serca i systemu naczyń krwionośnych. Poprawia się spoczynkowa i wysiłkowa wydolność serca. Wpływa również nerwowy. Czyli na złożoną nie do końca poznaną strukturę, którą stanowi ośrodek koordynujący procesy zachodzące w naszym organizmie. Bieganie łagodzi napięcie nerwowe i osłabia skutki stresu psychicznego.

Jednak bieganie wydaje się sportem dla osób sprawnych fizycznie. Jest to bardzo złudne wrażenie, ponieważ nie trzeba od razu przebiegać całych maratonów wystarczy marsz w odpowiednim wygodnym obuwiu przez 20 minut dziennie. Odpowiednio przygotowując się i zwiększając intensywność nasze ciało będzie w stanie z marszu przejść do nawet godzinnego biegania.

Dla osób starszych bądź nie w pełni sprawnych – żeby biegać – idealną pomocą będą kijki do chodzenia. Ta forma rekreacji (Nordic walking) została wymyślona w Finlandii w latach 20, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. W porównaniu do zwykłego marszu „marsz z kijkami” angażuje więcej partii mięśni. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Kijki trzeba dobrać do swojego wzrostu. Wystarczy chwycić kijek i upewnić się, że kąt w stawie łokciowym wynosi 90 stopni. Oczywiście są też specjalne obliczenia jak dobrać kijki, ale na pewno w sklepie sportowym udzielą nam profesjonalnej rady. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok

Przygotowanie się do rozpoczęcia czerpania radości z biegania zarówno z kijkami lub bez powinniśmy sobie odpowiednio zaplanować. Należy rozgraniczyć czas w ciągu tygodnia ustalić czy wygodniej nam jest biegać rano przy pięknie widocznym słońcu czy wieczorem jak już go nie ma. Po ustaleniu tego powinniśmy wyznaczyć sobie czas na początku może być to osiągnięcie 30 minutowego biegu bez przerw. Po takim rozplanowaniu można przygotować sobie wygodne stroje i sportowe buty po czym zabrać się do treningu.

Przykładowe rozplanowanie tych 30 minut może wyglądać tak:

  • W pierwszym tygodniu można na przemiennie wykonywać pół minuty biegu i cztery i pół marszu.
  • W drugim tygodniu należy zwiększyć czas na bieganie. Biegniemy jedną minutę i jedynie cztery minuty poświęcamy na marsz.
  • W trzecim tygodniu zwiększamy intensywność treningu, tym razem biegamy dwie minuty i trzy maszerujemy.
  • W ostatnim tygodniu miesiąca już należy biec przez trzy minuty i jedynie dwie maszerować.
  • W piątym tygodniu znowu zwiększamy ilość czasu biegu na cztery minuty, a maszerujemy jedynie przez minutę.
  • W ostatnim tygodniu przed naszym celem (30 minut samego biegu) 4,5 minuty biegniemy a maszerujemy jedynie pół minuty.
  • Przyszedł czas na siódmy tydzień, w którym staramy się, żeby nasz trening 30 minutowy całkowicie przebiec. Po tym można zwiększać czas wysiłku aż będzie się w stanie przebiec nawet maraton.

Przygotowanie do biegania jest bardzo ważne, bo dzięki temu wyniesiemy z niego odpowiednie korzyści dla naszego zdrowia i unikniemy zniechęcenia a może nawet kontuzji.

Projekt wykonano dzięki partnerstwu z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj