Firmy, którym umorzono część dotacji z tarczy finansowej, nie będą musiały płacić od tej kwoty podatku

Firmy, którym umorzono część dotacji  z tarczy finansowej, nie będą musiały płacić od tej kwoty podatku. Takie plany ma rząd i przedstawił je premier Mateusz Morawiecki.

W czasie pandemii wiele branż nie mogło  normalnie funkcjonować. Pozamykano hotele, restauracje, kluby fitness, galerie handlowe oraz zakłady fryzjerskie. Aby firmy mogły przetrwać, rząd uruchomił tarcze finansowe. Na ratowanie gospodarki  przeznaczano łącznie 200 mld złotych. Część dotacji, które  trafiły do firm, umarzano. Przedsiębiorcy musieli jednak zapłacić od otrzymanych pieniędzy podatek, ale już wkrótce takiego obowiązku nie będzie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorcami podjąłem decyzje, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej – wyjaśnił. 

Dzięki temu na kontach firm zostanie od 8 do 10  mld złotych, które będzie można przeznaczyć na rozwój. Ponadto po dzisiejszej decyzji rządu, z tarcz finansowych będą mogli skorzystać kolejni mikro i mali przedsiębiorcy. Umożliwiono im złożenie odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytań dotyczących postępowania wyjaśniającego w ramach tarczy finansowej 2.0.

Tarcze finansowe przyniosły swój efekt. W Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie. Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców. Wzmacnianie się polskiej gospodarki dostrzega agencja ratingowa Standard&Poor’s.

– Nadeszły informacje dotyczące prognozy na ten rok, która została podniesiona powyżej ok. 4,5 proc., a na przyszły rok 5,4 proc. wzrostu gospodarczego – podkreślił  Mateusz Morawiecki, premier.

To jest prognoza przyjęta po przedstawieniu założeń Polskiego Ładu. Podniesienie prognoz PKB nie jest zaskoczeniem – zwrócił uwagę Mariusz Kękuś, ekonomista.

– Analitycy wskazują, że będzie dobre wykorzystanie środków europejskich, które mają służyć odbudowie gospodarek po koronawirusie. Bardzo dobrze zachowuje się konsumpcja. Jest również wskazywane dobre zachowanie, jeśli chodzi o kwestie związane z inwestycjami – dodał. 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozy wzrostu polskiej gospodarki do 5 procent w tym roku i do 4,8 w przyszłym.

TV Trwam New/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ