Jakie buty trekkingowe wybrać na outdoorowe wycieczki?

Okazuje się, że znaczenie ma cały szereg parametrów. Istotne są wysokość cholewki, rodzaj wykorzystanego materiału (również w przypadku podeszwy), nieprzemakalność i oddychalność, a także – znajomość zasad pozwalających prawidłowo dopasować rozmiar obuwia. Musisz także wziąć pod uwagę wymagania, jakie stawia przed Tobą planowana trasa. Przeczytaj poniższy poradnik i sprawdź, jakie rozwiązania okażą się najlepsze. 

Wysokość cholewki ma znaczenie! Które buty trekkingowe będą bardziej komfortowe?

Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma podejmowana aktywność. Jeśli wybierasz się w wyższe partie gór, zdecydowanie rozsądniej będzie sięgnąć po buty trekkingowe z wysoką cholewką. But o takiej konstrukcji skutecznie zabezpiecza kostkę i ścięgna, dlatego polecany jest także początkującym turystom.

Wysokie obuwie trekkingowe to dobry wybór również w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych. But z cholewką sięgającą powyżej kostki stabilizuje stopę, a jednocześnie – skutecznie chroni przed śniegiem i błotem. Doskonale sprawdza się w terenie, bez względu na to, jak wymagający szlak masz przed sobą.

Zatem, czy warto sięgać po buty trekkingowe z niską cholewką? Warto, jednak te nie będą już tak uniwersalne. Doskonale sprawdzą się na równinach i w niższych partiach gór. Zapewnią Ci swobodę marszu i pozwolą osiągnąć zadowalające tempo.

Bez względu na to, jakich butów trekkingowych na outdoorowe wycieczki szukasz, na e-horyzont.pl znajdziesz szeroki wybór modeli dostosowanych do różnych aktywności.

Skóra czy syntetyk? Od czego zależy oddychalność i wodoszczelność butów trekkingowych?

Wielu, zwłaszcza początkujących turystów decydując się na buty trekkingowe, sięga po modele wykonane ze skóry naturalnej. Tymczasem okazuje się, że to niejedyny słuszny wybór, tym bardziej, jeśli szlak nie należy do wymagających. Powłoka syntetyczna dobrej jakości również może charakteryzować się wysoką oddychalnością i wodoszczelnością. Co więcej – zdecydowanie mniej waży i współpracuje z wykorzystywanymi w konstrukcji butów trekkingowych membranami.

Jaką podeszwę powinny mieć buty trekkingowe?

To ważne pytanie, bez względu na to, czy sięgasz po pierwszą, czy kolejną parę.  Oczywiście – rodzaj planowanej trasy nie jest w tej sytuacji bez znaczenia – zwłaszcza że po buty trekkingowe sięgają zarówno ci, którzy za cel wędrówki obierają wyżyny i górskie szczyty, jak również ci, którzy wędrówkę zaplanowali w terenach nadmorskich. Zwłaszcza że najlepsze polskie miejscówki na rozbicie namiotu możesz znaleźć w całym kraju!

Cienka i elastyczna podeszwa doskonale sprawdzi się podczas wędrówek po nizinach. W wysokich górach zdecydowanie lepszym wyborem okaże się gruba i wytrzymała podeszwa – taka, która zabezpieczy stopę przed kamieniami i nierównościami, zapewni maksymalną przyczepność i pozwoli Ci bezpiecznie pokonywać kolejne nierówności.

Duże znaczenie ma także śródpodeszwa, czyli pasek różniący się strukturą albo kolorem od pozostałej części podeszwy. Jakie spełnia zadanie? Przede wszystkim – gwarantuje dodatkową amortyzację każdego kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj