Wrocławskie obchody ludobójstwa na Kresach

MP Pomnik-Mauzolem Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca 2021 r. odbędą się we Wrocławiu społeczne  uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. 11 lipiec 1943 r. to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii polskiej. Była to tzw. krwawa niedziela, w trakcie której w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach oraz na innych obywatelach polskich: narodowości ormiańskiej, czeskiej, rosyjskiej, a także na Ukraińcach, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu.  

Ta symboliczna data – 11 lipiec 1943 r. – stała się znakiem identyfikacyjnym rzezi dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińską Powstańczą Armię  w Małopolsce Wschodniej, gdzie 17 września  1939 r. rozpoczęły się masowe mordy  i na Wołyniu, gdzie w 1943 r. nastąpiło apogeum ukraińskiego ludobójstwa.  W latach 1939-1947 zostało wymordowanych ok. 200 tyś. Polaków.

W programie wrocławskich uroczystości przewidziano następujące działania:

11. 07.2021 r., godz. 16:30,  konferencja popularnonaukowa w Dworze Polskim. Wezmą w niej  udział z referatami: Stanisław Srokowski ( „Zanim nastąpił Wołyń”) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Halszka Bielecka („Tragedia Wołynia”), Szymon Cybulski (Krwawa Niedziela);

11.07.2021 r., godz. 18:30, Marsz Pamięci z Rynku do pomnika pomordowanych Kresowian (obok Akademii Sztuk Pięknych);

12.07.2021 r., godz. 19:00,  Stowarzyszenie Civitas Christiana,  spotkanie z poetą, prozaikiem i publicystą,  Stanisławem Srokowskim, świadkiem wydarzeń, który opowie o swoich nowych książkach, a znakomity reżyser dokumentalista, Marcin Bradke, odczyta kresowe wiersze autora.

Zapraszamy mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do udziału w tych uroczystościach.

Apelujemy do rodaków, aby 11 lipca przypięli kotylion w kształcie kwiatu lnu do ubrania i prezentowali ten kwiat w publicznych wystąpieniach medialnych.                               

W imieniu organizatorów

                                      Halszka Bielecka

                                      Roty Marszu Niepodległości

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ