TRUDNE WARUNKI NA DROGACH DOLNEGO ŚLĄSKA

Od wczoraj na Dolnym Śląsku panują trudne warunki atmosferyczne. Pada intensywny deszcz, jest pochmurno, od nocy nieustannie mamy do czynienia ze zjawiskami burzowymi. To wszystko wpływa również na widoczność i ogólne warunki na drogach województwa. Apelujemy do kierowców o rozwagę za kółkiem. Pamiętajmy o pieszych czy rowerzystach, którzy są również uczestnikami ruchu drogowego. Kałuże jakie tworzą się obecnie na jezdniach i poboczach mogą utrudniać poruszanie się wszystkim. Zadbajmy o siebie i innych.

Od wczoraj na drogach Dolnego Śląska panują trudne warunki do przemieszczania się dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Intensywnie padający deszcz, zjawiska burzowe, które towarzyszyły nam dzisiaj w nocy i będą jeszcze w dzień, mocne zachmurzenie, kałuże jakie utworzyły się na drogach i poboczach, powalone drzewa w wyniku burz – to wszystko powoduje, że podróżowanie nie jest przyjemne i łatwe.

Większość z nas, w związku z warunkami atmosferycznymi, które panują od wczoraj, skorzystała dzisiaj z auta jako środka transportu. Jeśli zdecydowaliśmy się na taki krok, to pamiętajmy, by do podróży przygotować dobrze samochód. Sprawdźmy czy prawidłowo działają światła, jaki jest stan ogumienia, sprawdźmy stan płynów eksploatacyjnych oraz wygląd wycieraczek.

Pamiętajmy, by przez kałuże przejeżdżać powoli, dla naszego bezpieczeństwa i ochrony również naszego samochodu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak głęboka jest kałuża i co kryje się pod nią. Dlatego ważnym jest, o ile zdecydujemy się w ogóle przez nią przejechać, by zrobić to powoli i nie stracić panowania nad autem. Przypominamy, że piesi i rowerzyści również są uczestnikami ruchu drogowego. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów, ale też dostosowujmy prędkość do warunków jazdy. Lepiej w takich przypadkach jechać zdecydowanie wolniej. Droga hamowania podczas deszczu jest znacznie wydłużona niż kiedy nawierzchnia jest sucha. Pamiętajmy też, by szybciej sygnalizować wykonywanie manewrów, np. skręcania. Włączajmy kierunkowskaz nieco wcześniej niż zwykle, ponieważ w tak trudnych warunkach do jazdy, koncentracja wszystkich kierowców może być nieco spowolniona. Jeśli widoczność nie pozwala nam na dalszą jazdę, bądź nie możemy przejechać przez jakiś fragment drogi, zatrzymajmy się w miejscu bezpiecznym. Sygnalizujmy widocznie taki postój. Ruszajmy dopiero wtedy, kiedy będzie to możliwe. Informujmy służby o tym, że jakiś fragment drogi może być nieprzejezdny. Przede wszystkim podczas takich warunków atmosferycznych nie rozpraszajmy się innymi bodźcami. Nie włączajmy głośno muzyki, nie korzystajmy z telefonu komórkowego. Podczas tak słabej widoczności niezwykle ważna jest nasza koncentracja i możliwość szybkiego reagowania w razie zagrożenia na drodze.

Wspierajmy się wszyscy wzajemnie, bo chodzi tu o nasze bezpieczeństwo. I pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to też uczestnicy ruchu drogowego. Zwalniajmy jadąc autem przy kałużach, przepuszczajmy pieszych na przejściach i uważajmy na rowerzystów na drogach. Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Przecież każdy z nas chce dotrzeć do celu swojej podróży szczęśliwie.

Policjanci nieustannie czuwają na terenie całego województwa nad bezpieczeństwem jego mieszkańców i konsekwentnie egzekwują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, by jak najrzadziej dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń na naszych drogach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ