Dziś wygasa mandat Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich

fot. youtube.com

Dziś wygasa mandat Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. 3 miesiące temu TK uznał, że przepis ustawy, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę, jest niezgodny z konstytucją. 

15 kwietnia TK zdecydował, że orzeczenie wejdzie w życie po 3 miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Jeszcze tego samego dnia wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw, więc termin upływa dzisiaj.

Adam Bodnar ma dzisiaj podsumować swój dorobek i dokonania jako RPO.

Prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podkreślił, że Adam Bodnar zaniechał starania o prawa zwykłych obywateli na rzecz obrony interesów środowisk lewicowych. Według eksperta zabrakło walki z realnymi problemami dnia codziennego, w których obywatel spiera się z państwem.

– Podsumowaniem jest ostatnie wczorajsze wystąpienie pana Adama Bodnara przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym. Bronił on racji TSUE, nie uznając prawa do rozstrzygania o tym, co jest w Polsce obowiązującym prawem przez instytucje do tego powołaną, czyli Trybunał Konstytucyjny. Adam Bodnar był obrońcą prawa abstrakcyjnie rozumianego, a więc znacząco odległego od faktycznych problemów, jakie ma polskie społeczeństwo – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński.

Wkrótce nad powołaniem nowego Rzecznika zagłosuje Senat. W ubiegłym tygodniu Sejm wybrał na to stanowisko prawnika prof. Marcina Wiącka.

źródło: Zuzanna Dąbrowska/RIRM/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ