Kukiz: prezydenci miast stracą etaty w radach nadzorczych

kukiz_113_1.jpg

Już w sierpniu będzie głosowana ustawa antykorupcyja, jedna ze sztandarowych ustaw promowana przez Pawła Kukiza. Kolejne  mają być procedowane we wrześniu.

To efekt umowy koalicjantów, którzy ustalili pierwszeństwo, jak mówi poseł – naszych dużych ustaw. Dopiero potem będą te przygotowane przez PIS a związane z Nowym Ładem.

Jest prawdopodobne, że do końca kadencji uda się wprowadzenie ustawy antykorupcyjnej, dnia referedalnego w samorządach, sędziów pokoju wybieranych bezpośrednio przez obywateli i ustawy antysitwowej. Jednak ustawa antykorupcyjna wejdzie w życie dopiero w następnej kadencji, dodaje Kukiz, inaczej trzeba by było zrobić wcześniejsze wybory a prezes Kaczyński z pewnością nie chce skrócenia swojej kadencji.

Polityk zauważa, że PiS nie będzie rządził wiecznie – albo dwa lata, albo maksymalnie sześć. Zatem prezes zrobi wszystko, by ta władza dotrwała jeszcze dwa lata – a świadectwem tego są te rozmowy z naszą malutką grupką posłów Kukiz’15.

Ustawa anykorupcyjna uniemożliwi równocześnie sprawowanie funkcji burmistrza, prezydenta miasta, wójta i zasiadania czy pobierania pieniędzy w radach nadzorczych. Kukiz uważa, że dotyczy to około 80 procent burmistrzów, wójtów i prezydentów.

Oni mają drugą pensję w radach nadzorczych, w spółkach komunalnych, i z pewnością będzie odgrywała rolę prewencyjną. Ale gdybyśmy ją tak z biegu wrzucili to z połowa by zrezygnowała ze sprawowania urzędów. Czy poprawi jakość? Z całą pewnością. To jest bardzo radykalna ustawa. Ja ją dostałem w prezencie od byłego wicepremiera Włoch Luigi Di Maio i ona wprowadzona została we Włoszech, ponad 2 lata temu i już w znacznej mierze pohamowała korupcję, która również Włochom nie jest obca.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ