Będą nowe regulacje dotyczące pozyskiwania i dystrybucji zielonej energii. Zyska: Przewidzieliśmy szereg regulacji


Energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii (OZE) trafi na rynek giełdowy. Rząd na podstawie konsultacji publicznych przygotowuje ustawę.

Znamy już raport Instytutu Jagielońskiego, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej i Towarowej Giełdy S.A. Wyznacza on kierunki rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE. Wkrótce ministerstwo klimatu i środowiska opracuje strategię działań na podstawie informacji zwrotnych. Potem Sejm będzie debatował nad propozycją ustawy o prawie energetycznym dotyczącym OZE.

Jeszcze w tym roku pod obrady parlamentu trafi propozycja nowych regulacji dla OZE. Będą w niej rozwiązania dla modelu dostawy energii bezpośredniej – od wytwóry do odbiorcy – i drugi element, związany z udziałem rynku finansowego, w tym ubezpieczeniowego. Tutaj będzie duża i ważna rola Towarowej Giełdy Energii, jako instytucji, która stabilizuje rynek, która także przeprowadza cały szereg rozwiązań typu indeksy dla branży fotowoltanicznej i wiatrowej.

To wydłuży nam cały horyzont rozwoju tego rynku, dodaje pełnomocnik ds. zielonej energii Ireneusz Zyska.

W Ministerstwie Ochrony Środowiska i Klimatu zostały otwarte cztery duże partnerstwa na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, na rzecz rozwoju branży biogazów i biometanów, ale także, tej najbardziej dynamicznie rozwijającej się branży fotowoltanicznej, z uwzględnieniem rozwoju przemysłu, czyli całego łańcucha dostaw.

Ireneusz Zyska mówi o wejściu z nowym produktem do Towarowej Giełdy Energii i pracach, które mają regulować i wspomagać produkcję zielonej energii, i dodaje, że na Dolnym Śląsku już powołano klastry energii, które będą oplatać okolice Lubina, Głogowa, Polkowic i Legnicy. Mają one zapewnić zieloną energię dla KGHM Polska Miedź S.A i lokalnego przemysłu energochłonnego.

Przewidzieliśmy szereg regulacji, które po pierwsze mają wykorzystać zieloną energię dla efektywności energetycznej, dla poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorców, temu m.in. służy linia bezpośrednia czy definicja i rozwiązania prawne dotyczące zafunkcjonowania linii bezpośredniej przesyłowej – od wytwórcy OZE do odbiorcy. Głównie do przemysłu, do zakładów energochłonnych, które potrzebują zielonej energii.

Zdaniem pełnomocnika ds. OZE współpraca z otoczeniem biznesu, z Towarową Giełdą Energii i z dużymi korporacjami stanie się liderem rynku nie tylko wewnętrznego ale i co najmniej rynku europejskiego a KGHM za chwilę będzie znaczącym uczestnikiem w całym łańcuch dostaw.

Wierzę w to, że tak duże podmioty jak KGHM, jak Orlen, jak Grupa Azoty staną się inspiratorem, na zasadzie zapotrzebowania na zielona energię i wyzwolenia pomysłowości, kreatywności w zakresie zapotrzebowania i zapewnienia dostaw OZE.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ