Prof. Paruch: Tusk nie potrafi uprawiać polityki inaczej, niż prowokując

fot. telewizjarepublika

Gośćmi Katarzyny Gójskiej byli prof. Waldemar Paruch i dr Tomasz Żukowski. Tematami rozmowy były m.in. presja ze strony Unii europejskiej na Polskę oraz powrót Donalda Tuska na polską scenę polityczną.

– W Unii europejskiej zdewaluowały się słowa – stwierdził prof. Paruch, komentując naciski Unii Europejskiej na Polskę.

– Coraz bardziej widać, że ostre słowa i zarzuty z Brukseli wobec polskiej władzy nie mają pokrycia w rzeczywistości. Polacy oderwali wyroki wydawane przez sądy od poczucia sprawiedliwości. W elektoracie lewicowo-liberalnym działa bańka medialna. Oni są przekonani, że UE jest tym podmiotem, według którego Polacy być bardziej lojalni niż względem własnego, suwerennego państwa- dodał.

Dr. Tomasz Żukowski uważa, że im dystans gospodarczy między Unią a Polską będzie mniejszy, tym unijna presja będzie się zmniejszać.

Następnym tematem, jaki poruszyła Katarzyna Gójska był powrót Donalda Tuska do polskiej polityki.

– Donald Tusk nie potrafi uprawiać polityki inaczej, niż prowokując – stwierdził prof. Paruch. Jego zdaniem, były premier swoim powrotem spacyfikował pozostałych liderów opozycyjnych.

Dr. Żukowski zgodził się z przedmówcą, że powrót Tuska do PO  był błyskawiczny i skuteczny, ale zauważył, że jego efektem ubocznym był szybki przyrost elektoratu negatywnego w polskim społeczeństwie.

– Przeciwnikami Tuska wewnątrz PO są politycy tacy jak Trzaskowski czy Budka, którzy nie są zbyt udolni – powiedział Paruch, nawiązując do możliwego oporu klubowych kolegów wobec byłego premiera.

– Hołownia być może będzie zmuszony do dogadywania się z PO, bo może okazać się to jedyną szansą na jego wejście do Sejmu – powiedział dr Żukowski, zapytany o swoje przewidywania, co do liczby list wyborczych w przyszłych wyborach parlamentarnych.

Źródło: TV Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ