Koniec kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

Zakończyła się pierwsza kadencja Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Podsumowano jej dotychczasowe działania.

 

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem została powołana w 2019 roku. Składa się z przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz przedstawicieli samorządów.

– Zapewnia bliższy kontakt środowisk młodzieżowych, ich postulatów, ich problemów z resortami, z Radą Ministrów – mówił w czasie podsumowania pierwszej kadencji rady wicepremier, przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Piotr Gliński.

W ten sposób rząd może prowadzić właściwą politykę pro-młodzieżową.

– Przygotowaliśmy w sposób partycypacyjny, w oparciu o dialog z młodzieżą, ustawę, która ustanawia na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego w Polsce instytucję silnych, młodzieżowych rad – poinformował Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.

Jak zaznaczył Piotr Mazurek, młodzieżowe rady mają prawo rozpocząć proces uchwałodawczy na poziomie lokalnym oraz kierować do władz samorządowych interpelacje, tak jak robią to radni.

– Ich opinia musi zostać zaciągnięta w przypadku uchwał, strategii, które władze samorządowe tworzą z myślą o młodzieży. Tworzymy także zabezpieczenie finansowe w postaci obsługi przez urząd jednostki samorządu terytorialnego, ale także różnego rodzaju instrumenty wsparcia państwowego – zwrócił uwagę pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.

Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem zachęca do zakładania młodzieżowych rad w swoim lokalnych społecznościach, a następnie do rekrutacji do samej Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

– Nabór trwa do końca sierpnia. Wystarczy uzyskać poparcie trzech młodzieżowych rad, dzięki nowelizacji na poziomie powiatowym, wojewódzkim lub na poziomie gminnym ośmiu organizacji pozarządowych – tłumaczył Piotr Wasilak.   

Druga kadencja Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem rozpocznie się jesienią 2021 roku.

TV Trwam News

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ