P. Żebrowski: Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy, mogą liczyć na wsparcie ZUS

pixabay.com/pl/pieniądze-monety-poszukiwanie-lupa-1528718/

Dziś weszła w życie nowa odsłona Tarczy Antykryzysowej. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy, mogą liczyć na wsparcie ZUS – powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Od 23 lipca 2021 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19 mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek.

– Dziś weszła w życie nowa odsłona Tarczy Antykryzysowej. Zauważyliśmy, że pierwsze wnioski spłynęły już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, mogą liczyć na wsparcie ZUS – chodzi tutaj o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek, nawet na kilka miesięcy. Podobnie jak w poprzednich odsłonach Tarczy Antykryzysowej, przedsiębiorcy muszą spełnić odpowiednie warunki. Aby otrzymać świadczenie postojowe, należy złożyć wniosek RSP-SK – poinformował rzecznik.

Na wsparcie z ZUS mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

– Jeśli chodzi o pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, to mogą oni otrzymać zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Muszą oni złożyć wniosek, który się nazywa RDZ-MM. Zachęcam te osoby, które spełnią warunki wskazane w ustawie, żeby zgłaszały się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówił Paweł Żebrowski.

W czwartek, 22 lipca, ZUS rozpoczął wypłatę pierwszych środków z programu „Dobry Start”. Najszybciej dostaną je ci rodzice i opiekunowie, którzy złożyli wniosek już na początku lipca.

– Jeśli chodzi o „Dobry Start”, to mam dobre wiadomości dla dzieci, rodziców i opiekunów, że ZUS wczoraj i dziś przelał pierwsze środki, pierwszą pomoc w ramach programu i na kontach rodziców powinny pojawić się odpowiednie środki. Przypomnę, że od 1 lipca 2021 roku wnioski o świadczenie 300+ z programu „Dobry Start” można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez trzy kanały: PUE-ZUS, bankowość elektroniczna oraz Emp@tia – zaznaczył gość Radia Maryja.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r.

– Rodzice mogą składać wnioski do 30 listopada o świadczenie „Dobry Start”. Przysługuje ono w wysokości 300 złotych raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia – powiedział Paweł Żebrowski.

Bon turystyczny wspiera polskie rodziny i branżę turystyczną w czasie COVID-19. To 500 zł na każde dziecko na wypoczynek w Polsce do wykorzystania do 31 marca 2022 roku.

– Sezon turystyczny w pełni. Widać to w danych, które codziennie analizujemy. Codziennie przybywa płatności bonem turystycznym. Codziennie coraz więcej osób aktywuje bon turystyczny. Do tej pory około 2,5 mln Polaków aktywowało Polski Bon Turystyczny.  Można powiedzieć, że padł kolejny rekord – płatności bonem przekroczyły 1 mld złotych – akcentował rzecznik ZUS.

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ