17.5 C
Wrocław
Co kryje się w buraku?

Co kryje się w buraku?

Pod koniec lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia węgierski lekarz dr Alexander Ferencziat wprowadził terapię przeciwnowotworową opartą na buraku.

Okazało się, że betacyjanina, czyli pigment, któremu burak zawdzięcza swoją barwę, może stać się bardzo pomocnym sprzymierzeńcem w walce z nowotworem. Burak jest warzywem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Ponadto warzywo to zawiera znaczną liczbę korzystnych dla zdrowia substancji: betainę, znaną również jako trimetylglicyna (TMG), betalainy, betacyjaninę, kwas foliowy, żelazo i błonnik.
Betaina pomaga w przetworzeniu hemocysteiny w metioninę, co działa zapobiegawczo przeciwko zawałowi serca – pisze dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej w swojej książce pt. „Filary zdrowia”.

Jak wynika z badań naukowych zawarte w buraku pigmentowe substancje chemiczne są w stanie stymulować wzrost poziomu białek, zwanych enzymami. Te ostatnie wspomagają proces detoksykacji i eliminacji z organizmu substancji, które stanowią potencjalne zagrożenie w postaci stymulowania komórkowych mutacji nowotworowych. Wyniki badań zespołu naukowego wielokrotnie potwierdzały potencjalną skuteczność zawartych w buraku substancji chemicznych w aspekcie profilaktyki nowotworu, a w szczególności raka jelita grubego.

W jednym z eksperymentów medycznych zwierzęta poddano podwójnym stresogennym obciążeniom: po pierwsze, chemicznie wywołano nowotwór jelita grubego, a po drugie, w ich ustrojach zaindukowano wysoki poziom cholesterolu. Następnie badane zwierzęta podzielono na dwie grupy: u jednej z nich zastosowano bogatą w błonnik dietę buraczaną, zaś reszta stanowiła grupę kontrolną. Okazało się, że organizmy zwierząt otrzymujących pokarm wysokobłonnikowy wykazały wzrost aktywności dwóch wątrobowych enzymatycznych przeciwutleniaczy – peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej.

Burak obniża ciśnienie- szczególnie sok buraczany zawiera substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, usprawniając przepływ krwi w tętnicach. Warzywo pomaga przy przeziębieniu, jest lekkostrawne, niskokaloryczne (gotowane w przeciwieństwie do surowego ma wyższy indeks glikemiczny  – 65)  i nie wywołuje alergii. Ma przy tym sporo witamin i składników mineralnych – dużo wapnia, potasu i magnezu.
Czerwony barszcz zapobiega  powstawaniu zgagi po obfitych posiłkach – neutralizuje zakwaszające działanie tłustych mięs.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ