Prof. Mariusz Orion Jędrysek: Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, na antenie Radia Maryja mówił o konsekwencjach, jakie nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Polski i krajów bałtyckich będzie miało ukończenie Nord Stream 2. „Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność” – ocenił ekspert.

Sfinalizowanie politycznego i kontrowersyjnego projektu budowy Nord Stream 2 – mimo sprzeciwu wielu państw – będzie możliwe na mocy porozumienia, jakie ogłosiły Waszyngton i Berlin.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, odnosząc się do sytuacji, podkreślił, jak ważna jest niezależność w gospodarowaniu surowcami.

– Sytuacja jest naprawdę trudna nie tylko dla Polski, ale i dla innych krajów. W polityce surowcowej, której ja byłem autorem, Polska miała być hubem będącym w stanie dystrybuować i mieć potężne zasoby magazynowe surowców, przede wszystkim ropy czy gazu w strukturach solnych, jakie można bardzo szybko odpompowywać. Dlatego w planach była zarejestrowana budowa wielu struktur gazowych w celu magazynowania ropy i gazu. Mieliśmy budować wtedy krótkie gazociągi do sąsiadów, ale to zostało przesunięte w czasie. Trudno mi powiedzieć, co teraz będzie – mówił były główny geolog kraju.

Administracja prezydenta Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę porozumienie w sprawie Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i mają działać na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu.

RIRM/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ