Twardogóra: Nowy Ład i nowe przedszkole

Burmistrzowi Twardogóry potrzeba tylko 20 mln zł. aby powstało nowe, ekologiczne przedszkole. Istniejące jest za małe, z dużą ilością schodów, bez możliwości rozbudowy. Gmina rozpoczęła już proces projektowania i aplikowania o zewnętrzne środki finansowe.

Na dziesięć zgłoszonych z całej Polski projektów zwyciężyła praca wrocławskiej firmy Architekci Sp. z o.o. To absolutnie niekonwencjonalny jednopoziomowy przestronny obiekt. W sumie będzie 12 oddziałów i 300 dzieci.

Mieszkańcom bardzo podoba się wybrany projekt. – Jest energooszczędny, kapitalnie doświetlony i z dużą ilością zieleni. Poza tym, wykorzystuje deszczówkę, energię słoneczną, ma ogrzewanie podłogowe, a to jest bardzo ważne, zauważył pan Stanisław, który pokazywał swojej wnuczce plany przedszkola, do którego chciałaby pójść natychmiast.

Projekt wrocławskich architektów został tak wysoko oceniony nie tylko ze względu na nowatorskie rozwiązania, ale także dostosowanie obiektu do najbliższego otoczenia, wykorzystanie jego potencjału wewnątrz i zewnątrz. Dzieci już pierwszego dnia będą potrafiły odnaleźć swoją grupę czy szatnię. Odpowiednie kolory to kod, który intuicyjnie pokieruje ich w odpowiednie miejsce.

Komisji konkursowej, a jak okazało się również rodzicom, spodobała się koncepcja wykorzystania świetlików w dachu i zielonych ścian, nadto ma jeszcze jeden bardzo ważny walor. To bezpieczne i bardzo dobrze wyposażone place zabaw. Jeden z nich będzie ogólnodostępny, z możliwością skorzystania z sanitariatów.

Placówka ma powstać w centrum miasta, z miejscami parkingowymi. Gmina już rozpoczęła proces projektowania i aplikowania o zewnętrzne środki finansowe. Jeśli je otrzymamy – rozpoczniemy budowę, mówi burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński.

Spodziewany koszt budowy przedszkola wraz z infrastrukturą zamknie się w kwocie 20 mln zł. Budżet Gminy nie jest w stanie udźwignąć tak ogromnej inwestycji, dlatego z determinacją będziemy szukać wszelkich możliwości finansowania zewnętrznego. Pierwsza aplikacja o środki zewnętrzne w wysokości 85-90% będzie złożona już na koniec lipca – w ramach naborów rządowego programu NOWY ŁAD.

Przy wyborze projektu ważny był każdy detal i bezcenne uwagi twardogórzan, dodaje burmistrz Czuliński.

Piękne w tej koncepcji jest to, że przyszły obiekt jest dokładnie taki, jaki wymarzyli sobie nasi mieszkańcy, czego przykładem jest wystawa na rynku. Swój głos mieli także pedagodzy, bowiem przekazałem opracowane koncepcje do przedstawicieli Rady Rodziców i dyrekcji, a także pedagogów przedszkola w Twardogórze. W Ratuszu analizujemy koncepcję także wśród radnych – szczególnie dziękuję w tym miejscu Katarzynie Urbanek i Magdalenie Żerebeckiej.

Zdjęcie: facebook.com/Czulinski.Twardogora/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ