Wrocław/ Rzeczniczka uniwersytetu: nie możemy ograniczyć niezaszczepionym dostęp do akademików

katie_pl, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Uniwersytet Wrocławski nie ma prawnej możliwości ograniczenia dostępu do akademików studentom niezaszczepionym przeciw COVID-19 – przekazała PAP rzeczniczka uczelni dr Katarzyna Uczkiewicz. Rektor prof. Przemysław Wiszewski zapowiedział przekonywanie studentów do szczepień.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek w liście do studentów poinformował, że w akademikach uczelni w nowym roku akademickim będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione.

Z kolei o miejsce w akademikach Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą się ubiegać wszyscy studenci, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie. Rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik UJ zastrzegł w rozmowie z PAP, że obowiązujące zasady sanitarne mogą się zmienić.

Rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Uczkiewicz poinformowała PAP, że Uniwersytet nie ma prawnej możliwości ograniczenia dostępu do akademików studentom niezaszczepionym przeciw COVID-19.

Rektor uczelni prof. Przemysław Wiszewski przekazał, że zadaniem uczelni “jest zapewnić studentom zarówno najlepszej jakości usługi edukacyjne, jak i odpowiedni poziom bezpieczeństwa”.

“Dla skupienia się na kształceniu potrzebne są studentom godne warunki bytowe, które staramy się zapewniać w naszych akademikach. W czasie epidemii oznacza to też zapewnienie odpowiednich procedur zmniejszających możliwość zakażenia się poprzez kontakt z mieszkańcami domów studenckich. W tym celu w ubiegłym roku akademickim, gdy w akademikach mieszkali w większości studenci zagraniczni, wdrożyliśmy szereg procedur i obostrzeń. Mimo otwarcia domów studenckich i utrzymywania elementów kształcenia stacjonarnego nie doszło do pojawienia się ognisk zakażeń w domach studenckich” – podkreślił prof. Wiszewski.

Rektor zapowiedział, że uniwersytet będzie kontynuował działania. “Ponieważ wzrośnie liczba osób mieszkających w akademikach, będziemy stanowczo namawiać studentów do szczepienia się. Będziemy też tak kształtować regulacje dotyczące pobytu w akademikach, by promować aktywność osób zaszczepionych” – dodał prof. Wiszewski.(PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska

źróło: naukawpolsce.pap.p,l

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ