Gowin odpowiada Kaczyńskiemu i … staje w obronie TVN

 Wejście w życie tej ustawy bez poprawki Porozumienia, będzie oznaczało zamrożenie relacji politycznych i gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską – powiedział lider porozumienie, wicepremier Jarosław Gowin, pytany o zmiany w tzw. ustawie medialnej.

Gowin został w poniedziałek w Polsat News zapytany o wypowiedź szefa Prawa i Sprawiedliwości, która padła w sobotnim wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Kaczyński, odnosząc się do zaproponowanej przez partię Gowina, Porozumienie poprawki do projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą właścicielami mediów w Polsce mogłyby być podmioty z państw OECD, ocenił, że to pomysł śmieszny.

– Ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne. Wreszcie pamiętajmy, że do OECD aspiruje Rosja, a z czasem może i Chiny

– zaznaczył prezes PiS.

Odpowiedź Gowina

– Nikt nigdy nie słyszał o tym, żeby mafia wchodziła w poważne media, nie ma na to dowodów

– powiedział wicepremier. Na uwagę, że do OECD należy Kolumbia, Gowin przypomniał, że “mafiosi” z tego kraju mieli 30 lat, żeby tutaj wejść. – Jakoś ani w Polsat, ani w TVN nie weszli – stwierdził polityk.

Według niego “doskonale wiadomo”, że w sporze o zmiany w tzw. ustawie medialnej chodzi o TVN, czyli własność amerykańską.

– Naprawdę pan redaktor uważa, że w obliczu tak agresywnej polityki rosyjskiej powinniśmy psuć sobie relacje z naszymi najważniejszymi sojusznikami?

– pytał Gowin.

Gowin straszy zamrożeniem relacji

Przypomniał, że o zmianach w ustawie o radiofonii i telewizji miał okazję rozmawiać z dwiema członkiniami amerykańskiego rządu.

– One mówiły w sposób jednoznaczny o tym, że wejście w życie tej ustawy bez poprawki Porozumienia, będzie oznaczało zamrożenie relacji politycznych i gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską

– zaznaczył Gowin.

Tusk ma pretensje

Polityk był także pytany o zeszłotygodniowe wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat. Podczas chatu z internautami lider PO, odnosząc się do pytania o ewentualną współpracę z Gowinem, ocenił, że szef Porozumienia jest “współautorem zła, które ma w Polsce miejsce od sześciu lat”.

 Jeśli chciałby odkupić winy, przepraszam za sformułowanie, to musiałby pokazać, że naprawdę ma… nie wiem, jakiego sformułowania użyć, ale wiecie, o co mi chodzi

– dodał Tusk.

Gowin podkreślił, że w ciągu sześciu ostatnich lat “wydarzyło się wiele rzeczy dobrych dla Polski”, z których jest dumny.

– A zawsze tam, gdzie dochodziliśmy do granicy, w której naruszony byłby interes Polaków, mówiąc krótko wprowadzone byłyby rozwiązania szkodliwe dla milionów Polaków, i ja, i Porozumienie umieliśmy powiedzieć “nie”. Tak było przy wyborach kopertowych, tak było przy wecie do budżetu unijnego, tak było przy podatku medialnym

– wskazał wicepremier.

 

Jak dodał, nie ma więc “żadnej wewnętrznej potrzeby, żeby komukolwiek udowadniać”, że umie zachować się w sposób twardy.

– Donald Tusk wie o tym najlepiej, bo byłem jedynym politykiem Platformy, który miał odwagę rzucić mu wyzwanie

– przypomniał Gowin, nawiązując do wyborów przewodniczącego Platformy w 2013 r., w których był kontrkandydatem Tuska.

Porozumienie jest częścią Zjednoczonej Prawicy

Na pytanie do kogo jest mu obecnie bliżej – do lidera PO czy prezesa PiS, Gowin podkreślił, iż jego partia jest częścią Zjednoczonej Prawicy.

– Widzimy możliwość kontynuacji tego projektu, uważamy, że on wniósł wiele dobrego dla Polski, natomiast jeszcze raz: nigdy nie poprzemy rozwiązań, które byłyby szkodliwe dla polskiego społeczeństwa

– zapewnił wicepremier. Jego zdaniem “alternatywą dla rządów Zjednoczonej Prawicy mogą być lepsze rządy Zjednoczonej Prawicy”.

Przyjaźń z Kosiniakiem-Kamyszem

Zapytany o możliwość dołączenia do Koalicji Polskiej, którą współtworzy PSL, Gowin przyznał, że od wielu lat przyjaźni się z prezesem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a Porozumienie i KP mają “wiele punktów stycznych”.

– Natomiast dzisiaj Koalicja Polska jest po stronie opozycji, a Porozumienie – po stronie obozu rządowego

– zaznaczył polityk.

Odnosząc się z kolei do wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, Gowin zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie analizować zarzuty prokuratury i wówczas podejmie decyzję.

– Tutaj chodzi o jeden z najważniejszych urzędów w państwie i instytucję, której niezależność jest jednym z warunków demokratycznego państwa prawa (…) To jest bardzo poważna sprawa i żądne pochopne deklaracje nie powinny w tej chwili padać

– dodał Gowin.

 

Źródło: Niezalezna.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ