Odkryto lek na starość?

fot. pexels.com

Naukowcy opracowali nowy związek, który umożliwia spowolnienie procesu starzenia się organizmu.

Chodzi o sztuczny przeciwutleniacz SkQ1, opracowany przez rosyjskiego uczonego, prof. Skulaczewa z Moskwy. Przeciwutleniacz oddziałuje na mitochondria. Następnie przeprowadzono serię eksperymentów na myszach. Był to genetycznie zmodyfikowany szczep gryzoni, który wyhodowali uczeni szwedzcy. Myszy zmutowano w ten sposób, aby szybciej się zestarzały i umarły. O ile zwykła mysz może przeżyć 2 lata, to te wyhodowane przez Szwedów żyły mniej niż połowę tego okresu.

Gdy minęło 100 dni, jedna z grup myszy zaczęła otrzymywać dawkę SkQ1. Grupa kontrolna piła czystą wodę. Gdy myszy osiągnęły wiek 200-250 dni, zaczęły ujawniać się różnice. Gryzonie z drugiej grupy wychudły, łysiały, były mniej mobilne, a temperatura ich ciała spadała. Części z tych zjawisk nie zaobserwowano u grupy, która przyjmowała SKQ1, a część była spowolniona.

Przeciwutleniacz może zostać wykorzystany w leczeniu ludzi. W Rosji można już kupić część preparatów, następne są w fazie testów. Leki są też badane w USA. Być może za kilka lat zostaną wprowadzone na rynek.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ