H. Dobrowolska o zmianach w wykazie lektur szkolnych: Propozycje resortu edukacji i nauki mają wzbogacić, unowocześnić, uzupełnić zaniedbania

ksiazki.jpg

Nowe propozycje resortu mają wzbogacić, unowocześnić, uzupełnić zaniedbania. Dodano pozycje, które do tej nie występowały w żadnym kanonie lektur w powojennych szkołach, czyli od 1945r. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z niektórymi tekstami, ponieważ były one ocenzurowane – mówiła Hanna Dobrowolska, ekspert oświatowy, autorka podręczników szkolnych, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zbliża się początek roku szkolnego 2021/2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki dokonało zmian w kanonie lektur szkolnych. Hanna Dobrowolska wskazała, że zmiany obejmują lektury uzupełniające – zasadniczy kanon lektur pozostaje bez zmian.

Zmiany w kanonie lektur dotyczą wszystkich uczniów – od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż do klasy maturalnej. Zasadniczy kanon lektur pozostaje bez zmian, zmodyfikowanie wprowadzone rozporządzeniem ministra Przemysława Czarnka w większości obejmuje lektury uzupełniające. Zmiany nie są kosmetycznie, są głębokie, ale dotyczą obszarów, które zostają do wyboru przez nauczyciela – powiedziała ekspert oświatowy.

Rodzice uczniów mają wiele obaw dotyczących nowych lektur szkolnych. Autorka podręczników szkolnych uspokoiła, że nowe propozycje mają na celu wzbogacić, unowocześnić i uzupełnić zaniedbania, które występowały od 1945 r. w kanonie lektur ze względu na system komunistyczny.

Nowe propozycje resortu mają wzbogacić, unowocześnić, uzupełnić zaniedbania. Dodano pozycje, które do tej nie występowały w żadnym kanonie lektur w powojennych szkołach, czyli od 1945 r. nigdy nie mieliśmy do czynienia z niektórymi tekstami, ponieważ były one ocenzurowane. Są to zaniedbania, które po wielu latach udaje się przezwyciężać, odrzucając ograniczenia, które wprowadził system komunistyczny – zapewniła Hanna Dobrowolska.

Ekspert oświatowy dodała, że nowe pozycje literackie w kanonie lektur mają duże walory edukacyjne i wychowawcze.

– Lektury wprowadzone do kanonu lektur to takie, które reprezentują szczególne walory edukacyjne i wychowawcze, czyli przejawiają czytelny system wartości – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Hanna Dobrowolska stwierdziła, że wraz z nową listą lektur Ministerstwo Edukacji i Nauki powinno dofinansować kupno tych książek lub udostępnić platformy, na których będą one dostępne.

Ministerstwo Edukacji i Nauki powinno doposażyć biblioteki szkolne we właściwe finanse lub umieszczenie na platformach nowych propozycji, ale takich, których prawa autorskie wygasły, ponieważ nie wszyscy nauczyciele, rodzice, a szczególnie uczniowie będą mieli do nich dostęp – zaznaczyła autorka podręczników szkolnych.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ