Kałużny: Skala omijania prawa, cwaniactwa biznesowego ze strony TVN jest olbrzymia

TVN24 otrzymał koncesję na nadawanie swojego programu w Holandii. Zarząd stacji poinformował, że skorzysta z niej, jeśli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji w Polsce do 26 września.

W oświadczeniu zarząd wyraził nadzieję, że stacja nie będzie zmuszona do skorzystania z holenderskiej koncesji i zaapelował o przyznanie polskiej. Przedstawiciele stacji telewizyjnej zaznaczyli, że sprawa zagranicznej koncesji dla kanału TVN24 nie rozwiązuje problemu z nowelą ustawy medialnej, która według nich powinna zostać odrzucona.

Członek sejmowej komisji kultury, poseł Mariusz Kałużny, liczy na to, że dyktat stacji i Amerykanów w tej sprawie nie zostanie uwzględniony.

– Obecne przepisy pozwalają, aby kapitał zagraniczny spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego miał tylko 49 procent udziałów. Uszczelniamy przepisy, bo wszyscy wiedzą, że faktyczny właściciel TVN nie funkcjonuje w Europejskim Obszarze Gospodarczym. To są Amerykanie, a nie Holendrzy. Nie możemy pozwolić, żeby podmioty gospodarcze były prowadzone na firmy słupy. Uzyskanie koncesji przez TVN w Holandii nie interesuje polskiego prawodawstwa. Przypomnijmy, dlaczego TVN jest tam zarejestrowany – Holandia jest rajem podatkowym. Zobaczmy, ile ta stacja odprowadza w Polsce podatków, a ile odprowadzają inne stacje. Skala omijania prawa, cwaniactwa biznesowego ze strony TVN jest olbrzymia – mówi poseł Mariusz Kałużny.

Ustawa medialna uszczelniająca przepisy została uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Teraz zajmie się nią Senat. Z kolei koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września bieżącego roku. Stacja złożyła wniosek o jej przedłużenie w KRRiT na początku lutego 2020 roku.

źródło: RIRM/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ