Niskie miano wirusa SARS-CoV-2 nie wyklucza ryzyka transmisji

Osoby o niskim poziomie ilości powodującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2 w organizmie mogą zarażać podobnie, jak te z większą ilością – wskazuje nowe badanie. Naukowcy sugerują, aby kwarantannie poddawać także zakażone osoby z niskim mianem wirusa.

Transmisja SARS-CoV-2 zależy od wielu różnorodnych czynników. Niektóre badania in vitro wskazywały, że miano wirusa izolowanego z krwi chorych wpływa na stopień zakaźności.

Czy tak samo dzieje się w realnym świecie, nie było jednak wiadomo.

Miano wirusa w próbce można określić z pomocą techniki PCR, na podstawie liczby cykli (ang. – cycle threshold – Ct) replikujących jego materiał genetyczny, potrzebnych do wykrycia zarazka.

„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy istnieje naukowy sposób na szybką identyfikację studentów, którzy mieli wysokie prawdopodobieństwo kontaktu z osobami zakażonymi, aby móc poddać ich kwarantannie. Niektóre badania wskazywały, że wartość Ct w testach PCR to odpowiednik zakażalności i proponowano, aby odpowiednie progi wartości Ct wskazywały na potrzebę kwarantanny” – wyjaśniają naukowcy z Tulane University.

Badacze obserwowali prawie 7,5 tys. studentów w czasie od 1 sierpnia do 31 października 2020 – śledzili ich kontakty, prowadzili testy pod kątem obecności wirusa i analizowali ewentualne objawy choroby.

Ponad 600 osób zachorowało.

Złożona analiza kontaktów między ochotnikami i badania PCR wskazały, że ilość wirusa we krwi nie miała większego znaczenia dla zakaźności.

„Z pomocą testów i śledzenia kontaktów odkryliśmy, że wartości Ct nie wskazują na zakażalność. Nie powinniśmy więc pomijać pacjentów z niskim obciążeniem wirusowym i wszyscy pacjenci z pozytywnym wynikiem testu powinni być poddani kwarantannie” – twierdzą specjaliści.

Więcej informacji na stronach:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/211569

https://www.jmdjournal.org/article/S1525-1578(21)00163-X/fulltext (PAP)

Marek Matacz

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ