P. Żebrowski: Jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości co do przeliczenia wysokości emerytury zawsze może przyjść do doradcy emerytalnego, który wyjaśni, czy wniosek jest uzasadniony

pieniadze 3.jpg

Na skutek postępu cywilizacyjnego w ostatnich latach spada śmiertelność, a co za tym idzie wydłuża się trwanie życia całej populacji. Jednak są wyjątkowe lata, gdzie średni wiek trwania życia spada. Takim wyjątkowym rokiem był rok 2020 wówczas śmiertelność nieco wzrosła i to przełożyło się na tablicę trwania życia. Według najnowszych tablic trwania życia, które opublikował GUS, oblicza się emeryturę na nieco korzystniejszych zasadach niż na podstawie tablic z 2019 roku. Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę dla 65-latka z kapitałem około 450 tys. zł, wyższą o około 6,5 proc, ale najważniejszą kwestią przy obliczaniu tych emerytów jest to, że te tablice dotyczą osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę – wskazał Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Tablice trwania życia powstają na podstawie danych o śmiertelności ludności. W ubiegłym roku śmiertelność społeczeństwa nieco wzrosła co za tym idzie emerytura wzrosła o około 6,5 proc. dla osób, które jeszcze nie przeszły na świadczenia emerytalne.

Tablice trwania życia powstają na podstawie danych o śmiertelności populacji. Na skutek postępu cywilizacyjnego w ostatnich latach spada śmiertelność, a co za tym idzie wydłuża się trwanie życia całej populacji. Jednak są wyjątkowe lata, gdzie średni wiek trwania życia spada. Takim wyjątkowym rokiem był rok 2020 wówczas śmiertelność nieco wzrosła i to przełożyło się na tablicę trwania życia. Według najnowszych tablic trwania życia, które opublikował GUS, oblicza się emeryturę na nieco korzystniejszych zasadach niż na podstawie tablic z 2019 roku. Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę dla 65-latka z kapitałem około 450 tys. zł, wyższą o około 6,5 proc, ale najważniejszą kwestią przy obliczaniu tych emerytów jest to, że te tablice dotyczą osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę. Tablice wykorzystywane są dla osób, które przechodzą na emeryturę od 1 kwietnia 2021 roku do końca marca 2022 roku – poinformował Paweł Żebrowski.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych polecił, że w przypadku wątpliwości dotyczących świadczeń emerytalnych najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do doradcy emerytalnego lub sali obsługi klientów ZUS.

Mówimy tutaj o wyjątkowych sytuacjach w których np. emeryt dorabia, ale odkłada nadal składkę emerytalną. Wówczas może wystąpić o przeliczenie, ale tylko tej części w której dorabiał, według tych nowych tablic. Jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości co do przeliczenia wysokości emerytury zawsze może przyjść do sali obsługi klientów, do doradcy emerytalnego, który wyjaśni, czy wniosek jest uzasadniony – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Paweł Żebrowski zauważył, że rodzice chętnie korzystają ze świadczeń przyznanych na poczet ich dzieci.

Cały czas realizujemy programy i na bieżąco wypłacamy środki z programu „Dobry Start”. Z najnowszych statystyk wynika, że przelaliśmy już na konta ponad 925 mln zł dla rodziców i opiekunów. Przypomnę, że chodzi o świadczenie w wysokości 300 zł. Od tego roku wnioski przyjmowane są drogą elektroniczną, można je złożyć za pomocą platformy usług elektronicznych, bankowość elektroniczną, a także portal empatia. […] Rodzice nie mają z tym problemów, widzimy to po naszych wnioskach, które składa się bardzo prosto – odrzekł rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bon turystyczny to z kolei inicjatywa, która pozwala na dofinansowanie lub opłacenie wakacji dzieci do 18 roku życia.

Bon turystyczny można zrealizować do końca marca przyszłego roku. Widzimy z naszych statystyk, że w czasie wakacji bonów turystycznych przyznawanych i aktywowanych jest coraz więcej. Bon turystyczny można aktywować drogą elektroniczną. Prawie 3 mln Polaków aktywowało bon turystyczny, daje to kwotę 2,5 mld zł – powiedział Paweł Żebrowski.

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ