Stan wyjątkowy na okres „Zapadu”. Kamiński: Wiemy, kto jest po drugiej stronie granicy

My nie straszymy. My wiemy, z kim mamy do czynienia – każde przekroczenie, każdy incydent graniczny może być tragiczny. Mamy po drugiej stronie żołnierzy białoruskich i rosyjskich, którzy wykonują każdy bezwzględny rozkaz – powiedział dziś Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Rząd przyjął uchwałę o wprowadzeniu na okres 30 dni stanu wyjątkowego w terenie pasa przygranicznego wzdłuż granicy z Białorusią. Dokument jeszcze dziś trafi na biurko prezydenta.

Mariusz Kamiński, szef ministerstwa spraw wewnętrznych, podczas konferencji powiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego ma związek z organizowanym za wschodnią granicą manewrami wojskowymi “Zapad 2021”.

– 10 września rozpoczyna się aktywna faza bardzo duzych manewrów wojskowych organizowanych przez armię rosyjską, w których – według oficjalnych danych – udział weźmie 200 tys. żołnierzy rosyjskich. Będa miały one swój element także na Białorusi – co najmniej kilkanaście tysięcy zołnierzy białoruskich i kilka tysięcy żołnierzy rosyjskich wedle oficjalnych deklaracji tych państw będzie brało udział w [manewrach w] pobliżu naszej granicy, szczególnie w okolicach Brześcia. Musimy liczyć sie z różnego typu prowokacjami – chodzi i o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, jak i osób, które w wyniku swojej naiwności, bezmyślności, a może także innych, cynicznych motywacji podejmują różne, skandaliczne działania na granicy

– mówił Kamiński.

– Każde przekroczenie granicy, niezależnie, czy to wolontariusz, uchodźca czy funkcjonariusz, może skończyć się tragedią. My nie straszymy. My wiemy, z kim mamy do czynienia – każde przekroczenie, każdy incydent graniczny może być tragiczny. Mamy po drugiej stronie żołnierzy białoruskich i rosyjskich, którzy wykonują każdy bezwzględny rozkaz – dodał.

Szef MSWiA zauważył, że istnieje możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego na 90 dni, jednak – jak dodał – państwo chce zabezpieczyć “przynajmniej okres Zapadu”.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ