Von Loringhoven: To Niemcy, nie abstrakcyjni naziści, dopuścili się najcięższych zbrodni

To Niemcy tutaj, w Wieluniu, i następnie w całej Polsce dokonali zbrodni przeciwko ludzkości. Nie jacyś abstrakcyjni naziści, tylko niemieccy żołnierze, zarządcy, niemieccy okupanci, dopuścili się najcięższych zbrodni. Odpowiedzialność za to nigdy nie przeminie – powiedział dziś w Wieluniu Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador RFN w Polsce.

Dziś przypada 82. rocznica napaści Niemiec na Polskę, co stało się początkiem II wojny światowej. W przemówieniu wygłoszonym w Wieluniu-mieście pierwszej ofierze niemieckiego najeźdźcy, ambasador RFN w Polsce, Arndt Freytag von Loringhoven podkreślił, że “stoi przed obecnymi w pokorze, oddając cześć pamięci wielu niewinnych ludzi, którzy dokładnie 82 lata temu bez żadnego ostrzeżenia zostali zaatakowani i zamordowani przez niemieckich lotników”.

– Atak terrorystyczny niemieckiej Luftwaffe na Wieluń był wstępem do całego okrucieństwa kolejnych sześciu lat. Już pierwszy dzień II wojny światowej pokazał charakter tej wojny, która na Wschodzie Europy miała być prowadzona w tak odmienny sposób niż na Zachodzie. Pojęcie „wojny” nie oddaje tego w sposób dostateczny. Chodziło o terror i zniszczenie – terror wobec ludności cywilnej, terror, który miał na celu unicestwienie tego miasta, tego kraju, jego mieszkańców i jego kultury. Terror jako środek służący realizacji szaleńczych fantazji zbrodniarza i jego popleczników

– powiedział von Loringhoven.

– To Niemcy tutaj, w Wieluniu, i następnie w całej Polsce dokonali zbrodni przeciwko ludzkości. Nie jacyś abstrakcyjni naziści, tylko niemieccy żołnierze, zarządcy, niemieccy okupanci, dopuścili się najcięższych zbrodni. Odpowiedzialność za to nigdy nie przeminie. Ona pozostaje i trwa, także w moim i w dzisiejszym pokoleniu – dodał.

Ambasador przypomniał słowa prezydenta Niemiec sprzed dwóch lat, który mówił, że “Wieluń musi być obecny w naszych umysłach i sercach”.

– Dobrze zatem, że Wieluń oraz walec terroru i zniszczenia, który tutaj wziął swój początek, zajmują dziś o wiele bardziej znaczące miejsce w naszej pamięci. Wieluń musi pozostać przestrogą, która mówi o wartości pokoju, o wartości każdego pojedynczego życia ludzkiego – podkreślił Arndt Freytag von Loringhoven.

– Zapewniam Państwa: to barbarzyństwo, którego moi rodacy dopuścili się tutaj i w tym kraju, żadnego Niemca nie pozostawia obojętnym. Poczuwamy się do naszej historycznej odpowiedzialności. I do pamięci o popełnionych przez Niemców zbrodniach – nie relatywizując, nie odcinając się i nie wybielając historii

– dodał.

Źródło: Twitter.com, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ