Opozycja chce modyfikować 500+?

500 dzieciak.jpg

Zdaniem opozycji rządowy program 500 Plus jest potrzebny, ale trzeba go zrewidować. Są rodziny mówią, które zarabiają bardzo duże pieniądze i działania osłonowe nie są im niezbędne. Lewica nawet sugeruje, że programy PIS-u przyczyniają się do obniżania standardu życia w Polsce i wysokiej inflacji.

Z wypowiedzi premiera rządu wynika, że płace w naszej gospodarce rosną szybciej od inflacji. Dane GUS-u z sierpnia br., podają ją na poziomie 5 procent. Tymczasem politycy zwracają uwagę na ceny w sklepach. – Jest drożej, zatem nasze portfele są uboższe i trzeba przemyśleć w jaki sposób pomagać rodzinom, które rzeczywiście tego potrzebują, zwłaszcza w rodzinach dysfunkcyjnych. Tutaj często świadczenie 500 Plus nie jest przeznaczone dla dzieci, na ich edukację, a jeśli już, to w niewielkim stopniu, twierdzą politycy. Na dzisiaj działania osłonowe obejmują wszystkie rodziny, również zamożne, dlatego powinno się zmienić zasady przyznawania 500 Plus i innych świadczeń.

Zdaniem wrocławskich samorządowców programy pomocowe są ważne, ale nie ma skutecznej kontroli wydatkowania pieniędzy – dla i na dzieci – zwłaszcza w rodzinach dysfunkcyjnych.

Arkadiusz Sikora sekretarz dolnośląskiej Lewicy uważa, że wszystkie programy powinny dalej funkcjonować, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Wymagają one częściowej redukcji, czyli osoby, które zarabiają dużo być może powinny zostać pozbawione programu 500 Plus, a to jest już kwestia wyliczeń i tego, ile przypada na jedną osobę w rodzinie – czy dwa, czy trzy tysiące. To powinien być program, który pomaga najbiedniejszym a nie dosypuje każdemu dodatkowy pieniądz do jego budżetu. Dlatego warto o tym rozmawiać. Lewica zastanawia się jak do tego podejść. Myślę, że takie propozycje przedstawimy kiedy będziemy prezentowali swój program wyborczy.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ