Cessak: Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady

Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić – powiedział we wtorek w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Cessak zaznaczył, że koronawirus nie jest podobny do wirusa grypy, który co roku regularnie mutuje, lecz przypomina bardziej wirusy SARS-1 i MERS, które mutują co dekadę.

“Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić” – ocenił.

Zdaniem Cessaka, na mutowanie koronawirusa wpłynie także kwestia wyszczepienia znacznej części populacji. “FDA (Agencja Żywności i Leków – PAP) przedstawiła swoje scenariusze, że przyszły rok będzie elementem wygaszania pandemii pod tym względem, że szczepienia dały rezultaty (…). Zahamowaliśmy (…) w jakimś procencie, mutację wirusa” – stwierdził.

Odnosząc się do kwestii szczepienia dzieci Cessak podkreślił, że sytuacja epidemiczna w tym roku jest inna. “Mieliśmy inny wariant wirusa. Dzieci przechodziły chorobę łagodniej, nie miały takich wyraźnych powikłań” – ocenił.

Przytoczył amerykańskie badania, które wskazują, iż wariant Delta koronawirusa jest bardziej niebezpieczny dla dzieci, niż poprzednie warianty. “Dzisiaj dane z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że (…) 27 proc. całej populacji stanowiły dzieci. Więc w zasadzie co czwarta osoba, która choruje, to członek najmłodszej populacji, właśnie pediatrycznej” – mówił.

Dodał, że Amerykanie przekazali, że wśród dzieci było 10 zgonów. “Więc zgony, hospitalizacje dotykają dzieci w tym wariancje Delta” – podkreślił.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ