Jedyny polski kosmonauta obchodzi 80. urodziny

Mirosław Hermaszewski, jedyny jak dotąd Polak, który był w kosmosie, obchodzi właśnie 80 urodziny. Hermaszewski w 1978 r. jako pierwszy polski kosmonauta znalazł się na stacji orbitalnej Salut 6 w ramach radzieckiego programu Interkosmos.

Jak przypomina Komputer Świat, lot Hermaszewskiego został skutecznie wykorzystany przez PRL-owską propagandę, odciągając uwagę społeczeństwa od podwyżek cen, do dziś pozostaje on jedynym Polakiem, który przebywał w kosmosie, i ikoną polskiego lotnictwa.

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 r. w Lipnikach. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, w której naukę ukończył w 1964. W 1976 r. został wybrany, jako polski kosmonauta, do programu Interkosmos. 27 czerwca 1978 wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimiukiem odbył lot na statku Sojuz 30 do stacji orbitalnej Salut 6. Jego misja zakończyła się 5 lipca udanym lądowaniem w Kazachstanie.

126 razy okrążył Ziemię

W trakcie misji z jego udziałem dokonano 126 okrążeń Ziemi i ustanowiono kilka rekordów Polski, m.in. wysokości lotu – 363 km, prędkości -28 tys. km/h, czasu trwania lotu – 190 godzin 3 minuty i 4 sekundy, oraz przebytego dystansu – 5 273 257 km. Za udział w misji Hermaszewski otrzymał kilka odznaczeń, w tym Order Krzyża Grunwaldu I Klasy.

Swoje wspomnienia opublikował w książce „Ciężar nieważkości: opowieść pilota-kosmonauty”.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ