Od nowego roku płaca minimalna znów wzrośnie

Od nowego roku płaca minimalna znów wzrośnie. Od stycznia pensja nie może być niższa niż 3010 złotych brutto, a stawka godzinowa – 19 złotych i 70 groszy brutto. To wzrost o 7,5 procent.

W 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto, obecnie jest to 2800 zł brutto. Od nowego roku nastąpi kolejny wzrost – mówiła dziś minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg.

– Od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3010 zł. To oznacza, że wynagrodzenie minimalne wzrosło o 72 proc. Dbamy o to, aby te płace minimalne systematycznie rosły. Staramy się, aby one rosły powyżej inflacji – wyjaśniła.

Początkowo rząd zaproponował, by pensja minimalna wzrosła do 3 tys. zł brutto. Na to nie chcieli zgodzić się związkowcy i pracodawcy. Wskaźniki ustawowe, tzn. inflacja i PKB, wskazywały, że minimalna pensja nie może wzrosnąć mniej niż do 3004 zł. Stąd kwota została podniesiona o 10 zł.

Ekonomista dr Bartosz Michalski mówił, że wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia przedsiębiorcy – zamiast w pracowników – mogą zacząć inwestować środki w nowe technologie.

– Jeśli np. zdrożeje praca, to przedsiębiorca będzie stał przed dylematem, czy zastąpić pracownika jakąś bardziej zaawansowaną technologią, oczywiście kalkulując, jakie będą koszty dostępu do tych technologii, a jeżeli to nie będzie możliwe, to dla przedsiębiorcy nie będzie innego wyjścia, jak po prostu ponieść koszty tej decyzji, podniesienia płacy minimalnej – dodał.

Wtedy – w ocenie ekonomisty – przedsiębiorcy przerzucą rosnące koszty działalności na ceny produktów i usług.

TV Trwam News/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ