Wrocław: Rok 2022 Rokiem Edyty Stein

radni.jpg

Radni przychylili się do rezolucji prezydenta Jacka Sutryka o uchonorowaniu patronki Europy, żydowskiej karmelitańskiej zakonnicy Edyty Stein i poświęceniu jej życiu, twórczości szczególnej uwagi w przyszłym roku.

Za miesiąc minie 130. rocznica urodzin polskiej uczonej, a za jedenaście miesięcy 80. rocznica śmierci Edyty Stein. Dyrekor Wydziału Kultury UM Jerzy Pietraszak przedstawiając sylwetkę wrocławskiej filozof, także kandydatki na doktora Kościoła, mówił o wkładzie jej myśli filozoficznej w polską naukę. Przybliżył okoliczności przyjęcia habitu zakonnego, także życiu w rodzinie żydowskiej i śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Wrocławianie, w związku z Rokiem polskiej uczonej będą mieli okazje uczestniczyć w cyklicznych wydarzeniach przygotowanych przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość i przeprowadzanych głównie w jej domu rodzinnym przy ul. Nowowiejskiej 38. Dyrektor Pietraszek zaznaczył, że Miasto chce poświęcić Karmelitance szczególną uwagę, przypomnieć jej dorobek intelektualny i tragiczny życiorys. Będzie to także okazja, by przypomnieć dramatyczną historię Wrocławia, a także dramatyczną historię Europy, w tym Holokaust, którego była ofiarą. Zainspirowani postacią Edyty Stein pragniemy rozwijać dialog pomiędzy narodami i religiami oraz upowszechniać wielokulturowy dorobek Europy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ