Akcja Miasto bez szans u radnych prezydenta Sutryka

radni.jpg

Nie będzie Wrocławskiej Kolei Miejskiej. Radni odrzucili obywatelski projekt stowarzyszenia Akcji Miasto w sprawie przywrócenia wspólnego biletu na przejazdy PKP KD, Polregio i MPK. Zaważył jeden głos.

Radni skupieni przy prezydencie przypominają, że na terenie miasta działa już program Nasz Kolej Wrocław i nie ma potrzeby renegocjowania umowy z kolejowym przewoźnikiem, poza tym projekt strony społecznej „zawiera rażące błędy prawne i merytoryczne”.

Panaceum na rozładowanie korków, według radnego Dominika Kłosowskiego z Forum Jacka Sutryka to zachęcanie kierowców do rezygnacji z przemieszczania się własnymi samochodami na rzecz zbiorowej komunikacji. Dużym ułatwieniem mają być ścieżki rowerowe i bezpłatna komunikacja dla dzieci i osób po 66 roku życia.

Jakub Nowotarski prezes stowarzyszenia Akcji Miasto tłumaczył, że błędy jeśli są to można poprawić, natomiast teraz ważne jest czy radni chcą tego samego co mieszkańcy. Aktywista wyjaśnił dlaczego od momentu zerwania rozmów z dolnośląskim przewoźnikiem drastycznie zmalała liczba pasażerów miejskiej i kolejowej komunikacji. Przedstawił dane liczbowe zupełnie inne, niż pokazała dyrektor transportu Paulina Tyniec-Piszcz.

Stary bilet miesięczny z możliwością nieograniczonej podróży na wszystkich liniach kosztował 68 zł. Po zmianach można korzystać tylko z jednej linii, ale pod warunkiem, że odległości pomiędzy przystankami są nie większe niż 5 km, wtedy najtańszy bilet kosztuje 105 zł. Z kolei przejazd na trasie Wrocław Główny-Leśnica, bądź Wrocław Główny-Psie Pole to już nawet dwukrotna podwyżka. Nasze miasto, mówi strona społeczna, będzie zakorkowane, bo ceny biletu Nasz Kolej Wrocław zniechęcają do korzystania z nieprzemyślanej przez magistrat usługi.

O nieprzyjęciu uchwały zdecydowało 19 radnych z klubu Jacka Sutryka. 18 radnych z klubu PIS, Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia chciało przywrócić wspólny bilet. Urzędnicy i radni prezydenccy przekonywali sami siebie o stworzeniu bardzo dobrych rozwiązań komunikacyjnych i trosce, jaka towarzyszy im przy decyzjach dotyczących zbiorowego transportu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ