Akwarium w domu – dlaczego warto je mieć?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się mieć w domu akwarium. Niektórzy wybierają akwaria niewielkich rozmiarów, zgodnie ze swoimi możliwościami przestrzennymi. Inni zaś decydują się na modele, które z powodzeniem mogłyby zastąpić dużych rozmiarów telewizor. Dlaczego warto mieć w domu akwarium?

Nie tylko rybki

Większości z nas akwarium czy piękne oczko wodne kojarzy się głównie z rybkami, jednak okazuje się, że może ono kryć bogactwo różnorodnej flory i fauny. W zależności od preferencji oraz możliwości możemy wybrać dla siebie akwarium słonowodne lub słodkowodne. W zależności od rodzaju wody, różna będzie też roślinność oraz zwierzęta, jakie zamieszkają w naszym domowym oczku wodnym. Osoby, które nie dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni, mogą zdecydować się na mini akwarium w kształcie kuli. Z powodzeniem zmieści się ono na biurku, czy też na półce. Niemniej jednak, jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze jest wybrać akwarium w nieco większych rozmiarach. Dlaczego? Ponieważ udowodniono naukowo, że podziwianie życia podwodnego pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy oraz psychikę. Hodowla rybek, lecz nie tylko, pozwala wyciszyć się i ukoić skołatane nerwy. Akwarium w domu powinny posiadać przede wszystkim osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, depresję, choroby układu nerwowego. Co więcej, akwarium w domu pozytywnie wpływa na dzieci – nie tylko uczy odpowiedzialności i budzi poczucie obowiązku (wymiana filtrów, czyszczenie akwarium), ale również stymuluje ich rozwój emocjonalny.

Jak założyć akwarium?

Powszechnie uważa się, że aby założyć akwarium, trzeba posiadać dużą wiedzę z zakresu hodowli ryb czy roślinności wodnej. Tymczasem wystarczy tylko odwiedzić sklep akwarystyczny, a specjalista z pewnością pomoże nam dobrać idealne akwarium dla nas i dla naszej rodziny. W wielu sklepach dostępne są akwaria z całym, niezbędnym wyposażeniem. Warto się na nie zdecydować, szczególnie gdy kupujemy pierwsze w życiu akwarium. Nowoczesne modele wyposażone są w oświetlenie led do akwarium, dzięki czemu możemy z pasją obserwować to, co dzieje się w środku. Oczywiście będziemy musieli dokupić we własnym zakresie pożywienie dla rybek, a także filtry do akwarium na wymianę. Wbrew pozorom dbanie o akwarium wcale nie wymaga doświadczenia ani poświęcenia dużej ilości czasu. Raz w tygodniu należy wymienić w nim wodę, lecz nie całą, a mniej więcej 1/3 całej objętości. Dodatkowo musimy pamiętać o codziennym dokarmianiu rybek i innych zwierząt, które będą zamieszkiwać w naszym akwarium.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ