KOLEJNE PRÓBY NIELEGALNEGO PRZEKROCZENIA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ

Ponad 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej i ośmiu zatrzymanych imigrantów – taki bilans odnotowały w środę służby Straży Granicznej. Od początku września było już niemal 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. „Presja migracyjna nie ustała na granicy, wręcz możemy powiedzieć, że jest większa” – wskazał minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wśród ośmiu zatrzymanych w środę imigrantów jest czterech obywateli Konga, trzech obywateli Iranu i obywatel Syrii. Z kolei za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: obywatela Białorusi, Rumunii i Sri Lanki. W sumie odnotowano w środę 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Straż Graniczna zaznacza, że pozostałym próbom przekroczenia granicy udało się zapobiec. O przedłużenie stanu wyjątkowego, obowiązującego obecnie w 183 miejscowościach w przygranicznym pasie z Białorusią, pytany był dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Decyzja jeszcze nie zapadła, ale oczywiście rozmawiamy na ten temat. Mogę powiedzieć (nie będzie to niczym nowym), że presja migracyjna nie ustała na granicy polsko-białoruskiej, wręcz możemy powiedzieć, że jest większa.  Zadaniem państwa polskiego, zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej dodał, że wprowadzenie stanu wyjątkowego uspokoiło sytuację, gdyż polscy strażnicy i żołnierze nie są atakowani z terytorium naszego kraju.  Minister pytany, czy ma informacje, że „na terytorium Polski mogą próbować wniknąć członkowie światowych organizacji terrorystycznych” przyznał, że „oczywiście zagrożenia są” i zapewnił, że Polska jest „przygotowana na przeciwdziałanie”.

Mariusz Błaszczak  wskazał również na bazę wojsk lądowych na dawnym lotnisku w Białej Podlaskiej, gdzie „regularnie ćwiczy” 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Do tej pory żołnierze zbudowali 85 kilometrów 2,5-metrowego, tymczasowego ogrodzenia, a obok niego są położone „poziome zasieki wojskowe”.

Jak poinformowała dziś rano na Twitterze Straż Graniczna, przedstawiciele rządu uzasadniają sytuacją na granicy z Białorusią konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi „Zapad”, które rozpoczęły się 10 września 2021 roku.

TV Trwam News/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ