Min. K. Szymański: Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej

szymanski.jpg

Minister ds. UE Konrad Szymański powiedział, że wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku,  dlatego ważne jest, by postawić go w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość. To – jak podkreślił – klucz do polskiego stanowiska.

Wystąpienie ministra zainaugurowało dziś konferencję z udziałem ekspertów, która odbywa się w Kancelarii Premiera. Jest ona elementem serii debat o przyszłości UE.

Konrad Szymański w swoim wystąpieniu wskazał, że obecnie zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze przepływów handlowych są ok. 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich. Podkreślał, że potrzebne jest jednak ukazanie wszystkich aspektów integracji.

– Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej. Jest również dawcą – stabilności gospodarczej, wzrostu gospodarczego, także dawcą bezpieczeństwa. Widzimy to dzisiaj w kontekście kryzysu na naszej wschodniej granicy. To jest oczywiste. Myślę, że w obopólnym interesie krajów Europy Środkowej i najbogatszych krajów, które same siebie chcą postrzegać po prostu jako oszczędne, jest, aby pokazać cały obraz korzyści płynących z integracji europejskiej. Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego jest tak ważne, żeby wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej Unii Europejskiej na przyszłość – podkreślał minister.

Mówił też o konieczności korekt w obszarze pomocy publicznej, polityki konkurencji, by dokonywać zmian w obszarach m.in. nowych technologii. Zastrzegł, że korekty te nie powinny wzmacniać nierównowagi i protekcjonizmów narodowych.

W ramach konferencji rozpoczęła się dyskusja poświęcona niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA-Chiny w kontekście szans Europy.

Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ