Ilnicki: Rząd absolutnie nie powinien zapłacić, chociaż wiemy, że zakłamana Unia Europejska będzie chciała te pieniądze ściągnąć

Trybunał dzisiaj powiedział tak: „albo skazujecie ludzi na śmierć w Bogatyni, skazujecie na biedę mieszkańców całego powiatu zgorzeleckiego, lubańskiego, albo płacicie 500 tys. euro”. To szczyt wszystkiego. Tego się nie da opowiedzieć normalnymi słowami, bo tutaj tak naprawdę nie ma żadnego wyboru. Żaden normalny polski rząd nie skaże ludzi na śmierć, tak jak skazała sędzia z TSUE. Rząd absolutnie nie powinien zapłacić, chociaż wiemy, że zakłamana Unia Europejska będzie chciała te pieniądze ściągnąć – oznajmił Wojciech Ilnicki, przewodniczący „Solidarności” Kopalni Węgla Brunatnego Turów, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Nie milkną komentarze w sprawie arbitralnego wyroku wydanego przez pojedynczego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazuje Polsce albo zamknąć kopalnię w Turowie, albo płacić 500 tys. euro kary dziennie. Do sprawy odniósł się Wojciech Ilnicki.

– To nie jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tylko trybunał niesprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ Trybunał dzisiaj powiedział tak: „albo skazujecie ludzi na śmierć w Bogatyni, skazujecie na biedę mieszkańców całego powiatu zgorzeleckiego, lubańskiego, albo płacicie 500 tys. euro”. To szczyt wszystkiego. Tego się nie da opowiedzieć normalnymi słowami, bo tutaj tak naprawdę nie ma żadnego wyboru. Żaden normalny polski rząd nie skaże ludzi na śmierć, tak jak skazała sędzia z TSUE. Rząd absolutnie nie powinien zapłacić, chociaż wiemy, że zakłamana Unia Europejska będzie chciała te pieniądze ściągnąć – wskazał gość Radia Maryja.

– Wyłączenie kopalni, a tym samym także elektrowni – bo to jest jeden organizm – spowoduje brak ogrzewania. Większość mieszkańców Bogatyni (zgodnie z unijnym pakietem klimatycznym, żeby nie było smogu) podłączyła się do sieci ogrzewniczej, która jest z elektrowni Turów. To powoduje, że w przypadku ochłodzenia i wyłączenia elektrowni nie będzie ogrzewania i ciepłej wody. Ludzie najpierw zaczną umierać w szpitalu, a potem w poszczególnych domach – dodał.

Polskie i czeskie samorządy wystosowały pismo skierowane do rządów obu krajów z prośbą o podpisanie porozumienia.

– Samorządy czeskie wystosowały dzisiaj wspólnie z samorządami polskimi do rządu czeskiego i polskiego, żeby premier Babisz przestał się bawić w politykę kosztem pogranicznych regionów, tylko podpisał porozumienie z Polakami. My mamy nawet nagrania od strony czeskiej, iż oni jednoznacznie mówią, że żadnej wody z winy Turowa nie brakuje. Trzeba powiedzieć, że w okolicy Turowa działa 9 kopalń dużo większych po stronie czeskiej oraz niemieckiej, a jakoś te kopalnie wody nie zabierają – podkreślił Wojciech Ilnicki.

– Premier Babisz to oligarcha, który wszędzie pokazywał, że polska żywność jest najgorsza, a wiemy przecież, iż w całej Unii Europejskiej żywność pochodząca z Polski jest najlepsza. Czeski premier chce wygrać wybory, a wiemy, że jest wiele zarzutów wobec jego partii, ale on chce dalej rządzić i jest gotów zabić mieszkańców Bogatyni, a pracowników kompleksu Turów skazać na biedę za cenę politycznego wyniku. To bardzo niebezpieczny oligarcha – zaakcentował przewodniczący „Solidarności” Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Pracownicy Turowa i mieszkańcy okolicznych miejscowości chcą jednego – spokojnego życia.

– Chcemy żyć i mieszkać w spokoju. Nie chcemy, aby nasze dzieci płakały po domach i martwiły się o to, co będzie z ich rodzicami – podsumował gość „Aktualności dnia”.

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ