Politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej są przekonani o wyższości prawa unijnego nad krajowym?

Politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej są przekonani o wyższości prawa unijnego nad krajowym. Nie zastanawiają się, dlaczego Komisja Europejska robi wszystko, aby wymusić na Polsce oddanie suwerenności w zamian za pieniądze, które stały się teraz kartą przetargową. Gdyby rządziła opozycja, zgodziłaby się na wszystkie brukselskie niegodziwości.

Premier Mateusz Morawiecki pół roku temu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o wykładnię przepisów w sprawie stosowania prawa w kraju członkowskim. Dzisiaj po wielu odroczeniach, sprawa trafiła na wokandę. W międzyczasie Polska dostała z Unii sygnał o zaprzestaniu posługiwania się prawem krajowym, bo dopóki jesteśmy w UE „ w razie speczności prawa krajowego i unijnego, pierwszeństwo ma prawo UE”. Sankcje nakładane na Polskę mają dyscyplinować działania rządu, a w przyszłości – straszą – może być zastosowany art. 7 wobec Polski, który skutkuje zamknięciem strefy Schengen.

Spodziewamy się rozstrzygnięcia sporu rządu z Unią i ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności prawa unijnego z Konstytucją RP. Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin mówi, że w spory z Unią wchodziły inne kraje, a po dzisiejszym spotkaniu sędziów spodziewa się ogłoszenia prymatu prawa krajowego nad unijnym.

Tak jak inne kraje w UE pozwoliły sobie na interpretację w sytuacji powstawania jakiegoś sporu na temat tego, co jest najwyższym prawem w danym kraju (Niemcy, Francja, Czechy), tak i my mamy prawo takie pytanie do swojego organu konstytucyjnego zadać i czekamy na rozstrzygnięcie w tej sprawie. Wydaje mi się oczywiste również w świetle rozstrzygnięć TK w sprawie innych kazusów z roku 2005 i 2010 – czyli jak Trybunał był pod przewodnictwem prezesa Marka Safjana i Andrzeja Rzeplińskiego – to też były rozstrzygnięcia, że najwyższym prawem RP jest Konstytucja! Myślę, że to będzie i chyba powinno być potwierdzone.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ