Skandaliczne słowa Holland. Porównała Straż Graniczną do obsady Muru Berlińskiego

foto: fb
Agnieszka Holland, odbierając Platynowe Lwy za całokształt twórczość, wypowiedziała się na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Reżyser porównała strażników granicznych do NRD-owskiego Grenzschutzu, a mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym do donosicieli.

Holland, przyjmując statuetkę, najpierw oburzyła się, iż jest pierwszą kobietą – laureatką Platynowych Lwów, choć przedtem podobnych nagród wręczono już około trzydzieści.

– Choć jestem tu pionierką, nie jestem ostatnia i za mną idzie fala utalentowanych, mocnych i pewnych swego głosu i swojej siły kobiet – grzmiała reżyser.

Agnieszka Holland na festiwalu filmowym w Gdyni porównuje Straż Graniczną na granicy z Białorusią do komunistycznych strażników muru berlińskiego, a okoliczną ludność do donosicieli. Kwintesencja elit pogrobowców PRL. Emanacja jadu i pogardy dla Niepodległej Polski. Co za dno.

— Gutab???? ن (@BatugWojciech) September 26, 2021

Następnie, laureatka przeszła do sedna. Zaczęła mówić o swoich poprzednich filmach, zajmujących się taką tematyką jak okrucieństwo, nienawiść, niesprawiedliwość, dehumanizacja czy pogarda.

– Od pewnego czasu mam poczucie, że to się dzieje teraz, że szczepionka Holokaustu i gułagów przestała działać i czasy nienawiści mogą łatwo wrócić, a może już wracają stwierdziła Holland, odnosząc się do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

Agnieszka Holland znów strzyknęła jadem ???? ???
Nie pierwszy raz ! Proszę :
“W Węgrowie w zganianiu Żydów i prowadzeniu ich do pociągów do Treblinki,brali aktywny udział Polacy : jednostki straży pożarnej,policja i młodzież. Przynajmniej kilkaset osób Polacy zabili na miejscu” pic.twitter.com/ON0bkrOWS8

— Kasjopea (@AnitaSchelde) September 26, 2021

– Trudno mi dzisiaj cieszyć się naszym świętem, jeżeli sobie uświadamiam, że coś takiego dzieje się niedaleko od nas, na granicach naszego kraju. Że umierają tam ludzie, których jedynym grzechem jest to, że są inni oraz to, że chcą żyć bezpiecznie. I że gotowi są zaryzykować bardzo dużo. Nie mogę nie myśleć o tym, że dzieje się to niejako za naszym przyzwoleniem. Naszą obojętnością, naszym lękiem, naszą bezradnością godzimy się na to. Nie będę mówić o polityce, wiem doskonale, że każde państwo ma prawo, by strzec swoich granic. Ale wiem również, że żadne demokratyczne państwo nie może pozwolić na to, by niewinni, bezbronni ludzie umierali na jego granicach. Umierali w milczeniu, jak bohaterowie moich filmów. W strachu, samotności, bez pomocy – ciągnęła reżyser swoją mowę, jakby żywcem wyjętą z białoruskich materiałów propagandowych.

Oburzające słowa miały jednak dopiero paść.

Dopiero teraz dowiedziałam się, co powiedziała Agnieszka Holland o polskich pogranicznikach i żołnierzach. Powiedzieć więc w tej sytuacji o Holland, że to łachudra, to nic nie powiedzieć

— @AgaSiewiereniuk (Krusyna) (@AgaSiewiereniuk) September 26, 2021

– Nie godzę się na to, żeby obsadzać żołnierzy polskiej Straży Granicznej w rolach strażników Muru Berlińskiego z byłego NRD. Nie godzę się na to, by okoliczna ludność grała role donosicieli i zanim podadzą chleb głodnemu, dzwonili na policję. To strasznie obciąża nas wszystkich jako wspólnotę. Jeżeli będziemy się na to godzić, to, o czym mówił Marian Turski w swoim oświęcimskim przemówieniu, jest nieuniknione – powiedziała Holland.

– Przeszłość dzieje się teraz, a absurdalny stan wyjątkowy, na który się godzimy wydaje się być wprowadzony po to, żeby nie było śladów – dodała, apelując,a by człowieczeństwo było w polskim kinie najważniejsze.

Gdybyście nie wiedzieli skąd pani Agnieszka Holland czerpie wiedzę o otaczającej ją rzeczywistości. Wprost powtarza propagandę ????????KGB i ????????GRU: lokalni Polacy jak hitlerowscy kolaboranci w II RP nie tylko nie udzielają pomocy migrantom, ale donoszą na nich służbom???? https://t.co/mX1xedtXoH

— Paweł Kukowski???????????? (@PawelKuki) September 27, 2021

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ