Fakty RMF FM: Wiceszef MSZ: Polacy powinni mieć status mniejszości narodowej w Niemczech

Angela Merkel.jpg
fot: youtube

„Skoro niemiecka mniejszość w Polsce, dużo mniej liczna, ma status mniejszości narodowej, jednocześnie ma wpływ na życie polityczne mając swojego posła, to ponad dwumilionowa mniejszość polska w Niemczech powinna mieć podobny status – przekonywał w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Według naszego gościa Polacy mieszkający za zachodnią granicą mieli już kiedyś status mniejszości narodowej: „Odebrany został za czasów nazistowskich Niemiec i nigdy nie został przywrócony po II wojnie światowej” – mówił Przydacz. O przywróceniu statusu wciąż trwają negocjacje. „Były na ten temat prowadzone rozmowy, były też takie rozmowy przy ostatnich wizytach podsumowujących 30-lecie podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie” – mówił.

Nasz gość odniósł się też do kwestii reparacji od Niemiec. W Sejmie wciąż trwają prace nad raportem dotyczącym polskich strat wojennych. Mają się w nim znaleźć wyliczenia i opis miejsc masowych mordów na Polkach.W Sejmie pracuje nad nim poseł Arkadiusz Mularczyk. „Czy mamy moralne prawo do tego, żeby się domagać od Niemiec reparacji za II wojnę światową? W moim przekonaniu mamy. Podstawą do tego powinno być wyliczenie z raportu pana posła Mularczyka, którego jeszcze nie ma” – mówił Przydacz.„Cały czas, z perspektywy MSZ, czekam na raport obiecany przez polski Sejm, przez posła Mularczyka. Tego raportu, ja przynajmniej, jeszcze nie widziałam” – dodał wiceminister.

Cała rozmowa wkrótce na RMF24.pl.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ