Prof. Simon: Restrykcje nie powinny obowiązywać zaszczepionych

źródło: / YouTube/ Wroclife

Maseczka na zawsze! Jak nie pandemia, to smog, i tak wkoło Macieja. Poza tym muszą być wprowadzone kary za nienoszenie masek. Krajowy ekspert od pandemii i koronawirusa prof. Krzysztof Simon nie chce odzwyczaić Polaków od restrykcji. Maseczki powinny być noszone, w trosce o zdrowie moje i twoje, zwłaszcza tam, gdzie notuje się duże stężenie smogu.

Ministerstwo Zdrowia podaje komunikaty o codziennych zarażeniach i zachorowaniach. Ich dzienna liczba wzrasta, ale zdaniem prof. Simona już nie powrócą do nas strefy żółte i czerwone a jeśli będzie trzeba wprowadzić, to tylko lokalnie.

 

Prof. Krzysztof Simon w rozmowie z Medonetem przyznaje, że wchodzimy łagodnie w IV falę.

Na sto procent nie będzie takiej tragedii, jaka miała miejsce wiosną czy poprzednią jesienią, ponieważ ponad pół populacji jest już zaszczepiona, w większości zapewne skutecznie, plus spora grupa tych, którzy już przechorowali. Ta druga grupa jest nawet liczniejsza, niż mówią oficjalne dane, bo wielu chorych się nie zgłaszało. Więc oni nie przenoszą wirusa.

Obostrzenia powinny objąć wszystkich niezaszczepionych.

Doszliśmy już do zapowiadanego przez resort zdrowia momentu, gdy trzeba będzie wprowadzić, na poziomie powiatów, restrykcje związane z pandemią koronawirusa. A z mojego punktu widzenia powinny być też karane, jeżeli zarażą inne osoby. COVID-19 to jest choroba zakaźna, to nie jest indywidualny wynalazek, “moja choroba, moja sprawa, nikogo to nie interesuje”. Jak ktoś ma wrzód na pupie czy raka płuc, to jest jego sprawa. A tutaj choroba jest przenoszona na innych, miejmy szacunek dla innych osób.

Restrykcje nie powinny obowiązywać zaszczepionych czy tych, którzy przechorowali. Tych nie można dyskryminować z powodu nieodpowiedzialności pozostałych.

Jak pojawi się sezon grypowy, to w pomieszczeniach i komunikacji trzeba bezwzględnie nosić maseczki. W ogóle zachęcam do noszenia masek w sytuacji zaostrzenia objawów choroby przenoszonej drogą powietrzno-kopelkową To jest racjonalne. Tylko używajmy dobrych masek, nie importowanego szajsu, który się rozpada, tylko bardzo dobrych, często produkowanych w Polsce.

Źródło: medonet.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ