Dr A. Bartoszewicz: RPP od kilku kwartałów dokonuje ogromnego zaniechania związanego z kontrolą bezpieczeństwa złotego

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś w sprawie wysokości stóp procentowych. Jest to istotne w kontekście dynamicznego wzrostu inflacji. Z szybkiego szacunku GUS wynika, że we wrześniu wskaźnik wzrostu cen wyniósł 5,8 proc.

Podwyżka stóp procentowych to krok wyczekiwany. Część ekonomistów nie spodziewa się jednak, że Rada podniesie je na obecnym posiedzeniu.

Ekonomista Dr Artur Bartoszewicz mówi, że trudno przewidzieć decyzję Rady Polityki Pieniężnej w tej kwestii, ale – jak dodaje – podwyżka stóp powinna nastąpić.

Trudno powiedzieć, jaka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, gdyż Rada Polityki Pieniężnej już od kilku kwartałów dokonuje ogromnego zaniechania związanego z kontrolą bezpieczeństwa polskiego złotego. Doprowadziła do sytuacji, w której rzeczywiście mamy do czynienia z ogromnym zagrożeniem inflacyjnym. Rynek naciska, spodziewamy się, że takie działanie powinny zostać podjęte. Czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na powrót do rozsądnych działań związanych z ochroną oszczędności Polaków, ale przede wszystkim z ograniczeniem inflacji? Nie jesteśmy pewni – zwrócił uwagę ekspert.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, zapewnił wczoraj na Kongresie 590, że NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji, która zależy dziś od czynników zewnętrznych i ma charakter przejściowy.

Jednocześnie zauważył, że ,,zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych”.

RIRM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ