TOTALNA OPOZYCJA PRZECIWNA WYŻSZOŚCI POLSKIEJ KONSTYTUCJI NAD PRAWEM UNIJNYM


Trybunał Konstytucyjny orzekł o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Wyrok krytykuje opozycja oraz część krajów Wspólnoty.

Trybunał Konstytucyjny wskazał we wczorajszym wyroku, że unijne prawo ma pierwszeństwo tylko w tych obszarach, w których UE otrzymała kompetencje od Polski. Wykraczanie poza nie jest niezgodne z konstytucją. To państwa członkowskie określają, gdzie leży granica kompetencji Unii – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia TK, Bartłomiej Sochański.

– Wywodzenie kompetencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do kontroli organizacji i ustroju wymiaru sprawiedliwości w państwie członkowskim jest niczym innym, jak kreowaniem przez TSUE nowych kompetencji – powiedział sędzia Bartłomiej Sochański.

Jak wskazał wicepremier Jarosław Kaczyński, Trybunał Konstytucyjny swoim wyrokiem potwierdził, że konstytucja jest najwyższym prawem. Podlegają jej też akty Unii Europejskiej.

– Gdyby powiedzieć inaczej, to by to oznaczało, że po pierwsze, Polska nie jest suwerennym państwem, a po drugie, w Polsce nie ma demokracji, bo nie ma obywateli – oznajmił Jarosław Kaczyński.

Wyrok to sygnał dla UE – zaakcentował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

– To bardzo ważne orzeczenie TK wobec narastającej prawnej agresji ze strony agend Unii przy wsparciu Berlina i innych stolic europejskich – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Podobne wyroki zapadały już m.in. w TK Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch, a mimo to francuski sekretarz stanu ds. europejskich, Clement Bełne, polski wyrok nazwał atakiem na Unię Europejską. Niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, wezwał Polskę do przestrzegania zasad UE. Wyrok skomentowała też Komisja Europejska.

– Przewodnicząca Komisji Europejskiej jest głęboko zaniepokojona wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zleciła służbom Komisji dokładne i szybkie przeanalizowanie go. Na tej podstawie podejmiemy decyzję o dalszych krokach – powiedział Eric Mamer, rzecznik KE.

Wyrok satysfakcjonuje premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zapewnił, nie jest on krokiem w kierunku opuszczenia Unii.

– Mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu zauważył, że wyrok nie może być pretekstem dla KE do dalszego zwlekania z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy.

– Niektóre słowa, które padały ze strony komisarzy czy polityków z PE, nieco odsłaniają intencje, czyli nadużywania możliwości ze strony KE. Na szczęście to nigdy nie było oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej – oznajmił Piotr Müller na antenie Polskiego Radia.

Jak mówił sędzia TK, Bartłomiej Sochański, Polska nie pozwoli, aby unijne organy dalej przypisywały sobie nowe kompetencje. Jeśli tak będzie, podejmie działania.

– Trybunał nie wyklucza, że podda ocenie wprost zgodność z konstytucją orzeczeń TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego – podkreślił sędzia Bartłomiej Sochański.

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem nakaz TSUE dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN jest bezpodstawny – zaakcentowała prof. Anna Łabno.

– Działania na podstawie rozstrzygnięć, które nie znajdują podstaw prawnych, nie mają żadnego uzasadnienia. Gdyby ktokolwiek podjął tego rodzaju działania, to jest pytanie, na jakiej podstawie – mówiła prof. Anna Łabno.

Decyzja TK wywołała oburzenie opozycji. Lewica złożyła wniosek do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, o informację rządu.

– Usłyszeć od premiera polskiego rządu, jakie są plany Polski na bycie w UE, a może jakie są plany względem wyprowadzenia Polski z UE – powiedział Tomasz Trela z Lewicy.

Z kolei przewodniczący PO wzywa do udziału w proteście.

– Musimy ratować Polskę. Nikt za nas tego nie zrobi i ja głęboko wierzę, że wszystko jest w naszych rękach, a więc zbieramy się w niedzielę – zaapelował Donald Tusk.

TV Trwam News/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ