PREZES UOKIK WYSTĄPIŁ DO UNIJNEJ KOMISARZ O ZBADANIE PRAKTYK GAZPROMU

gasprom.jpg

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają skargi od osób dotkniętych podwyżkami cen gazu. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, powiedział, że wystąpił do unijnej komisarz odpowiedzialnej za ochronę konkurencji w Komisji Europejskiej o zbadanie praktyk Gazpromu.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, przekazał, że „z niepokojem obserwuje rosnące ceny gazu, nie tylko w Polsce, ale również w Europie”. Jego zdaniem, przyczyny sytuacji leżą poza naszymi granicami.

„Głównym powodem wysokich cen gazu w ostatnich miesiącach jest świadome działanie rosyjskiego monopolisty. Widzimy ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu Jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom” – zwrócił uwagę Tomasz Chróstny.

Jak ocenił prezes UOKiK, przekłada się to na „istotne trudności, a nawet brak możliwości uzupełnienia zapasów paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego”.

Jednocześnie – jak mówił Tomasz Chróstny – można zauważyć, iż Gazprom posiada gaz w ilości wystarczającej do zaspokojenia popytu, o czym ma świadczyć brak problemów z dostawami na rynku rosyjskim, gdzie nie ma również skoku cenowego gazu, notowanego w Europie.

Wiele wskazuje na to, że jednostronne działania Gazpromu, będącego głównym dostawcą gazu do Europy, mogą stanowić przejaw zakazanego przez Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym. Dlatego w zeszłą środę, 29 września, wystąpiłem do Komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialnej za ochronę konkurencji w KE, o zbadanie praktyk Gazpromu” – poinformował Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK zaznaczył, że za brak reakcji względem rosyjskiego monopolisty, płacą z nawiązką europejscy konsumenci, przedsiębiorcy i gospodarki państw członkowskich.

TV Trwam News/ Radio MAryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ