Dr Zych: Orzeczenia TSUE nie mają charakteru źródeł prawa, nie mogą one stanowić wyłącznej podstawy jakiegokolwiek orzeczenia polskiego sądu

Orzeczenia TSUE nie mają charakteru źródeł prawa, a to oznacza, że nie mogą one stanowić wyłącznej podstawy jakiegokolwiek orzeczenia polskiego sądu – powiedział dr Tymoteusz Zych, rektor Collegium Intermarium, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

7 października 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podtrzymał stanowisko o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym.

Decyzja TK wywołała oburzenie polityków z opozycji, którzy organizują protesty oraz marsze rzekomo w obronie przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej.

– Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w kwestiach, które są oczywiste. Wbrew temu, co twierdzi większość mediów, TK wcale nie podważył zgodności przepisów traktów unijnych z polską konstytucją. Trybunał odrzucił absurdalne interpretacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej oraz w niektórych orzeczeniach sądowych – wyjaśnił wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Gość TV Trwam przypomniał, że zgodnie z art.8 Konstytucji RP, to ona jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

– W każdym suwerennym państwie to ustawa zasadnicza ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi prawnymi aktami, które obowiązują. Ta sprawa została poruszona nie tylko w Polsce, ale w znacznej części krajów członkowskich UE – poinformował rektor Collegium Intermarium.

Decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego zaniepokoiła Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, która powiedziała: „jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego TK. Poleciłam służbom KE dogłębną i szybką analizę i na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach”

– Teoretycznie instytucje unijne mogą uruchomić kilka procedur (…). Uważam, że gdyby taka procedura została zastosowana w tym wypadku, to ewidentnie mielibyśmy do czynienia z działaniem politycznym – wskazał dr Tymoteusz Zych.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaapelowało do sędziów, by stosowali tylko wyroki TSUE, wbrew orzeczeniu, które zostało wydane przez polski TK 7 października br.

– Orzeczenia TSUE nie mają charakteru źródeł prawa, a to oznacza, że nie mogą one stanowić wyłącznej podstawy jakiegokolwiek orzeczenia polskiego sądu (…). Sędziowie są związani Konstytucją RP i ustawami, a nie własnymi przekonaniami i naciskami politycznymi – powiedział gość „Polskiego punktu widzenia”.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ