Przeciwko kwocie wolnej od podatku? Samorządowcy związani z opozycją protestowali przeciwko zmianom podatkowym

foto: twitter.com/SutrykJacek/media

Samorządowcy związani z opozycją protestowali  w Warszawie przeciwko zmianom podatkowym zawartym w Polskim Ładzie, które rzekomo oznaczają stratę dla ich budżetów.

W apelu przekazanym wicemarszałkom Sejmu domagają się zwiększenia udziału Jednostek Samorządu Terytorialnego w podatku PIT.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który zapowiadał ten protest, mówił o ,,pełzającej centralizacji” i ,,skoku na kasę samorządów”.

Zarzuty odpiera Rada Ministrów. Rzecznik rządu, Piotr Müller, stwierdził, że samorządowcy przedstawiają wymyślone i nieprawdziwe hasła. Zapewnił przy tym, że większość samorządów zyska na Polskim Ładzie.

– Proponuję przede wszystkim, żeby samorządowcy spojrzeli na kalkulator związany z jednostkami samorządu terytorialnego, bo w przyszłym roku większość samorządów zyska na Polskim Ładzie, ponieważ w tym roku wpłacamy dodatkowo 8 mld zł na poczet budżetów samorządu terytorialnego w przyszłym roku. Przyjęta jest ustawa, która wprowadza gwarancje dot. PIT-u i CIT-u, czyli samorząd – w uproszczeniu mówiąc – nie może mieć mniejszego przychodu z PIT-u i CIT-u niż w roku ubiegłym. Także jeżeli operujemy na elementarnych kłamstwach ze strony osób, które dzisiaj protestują, to ciężko dyskutować, bo my pokazujemy liczby, a tamte osoby pokazują wymyślone i nieprawdziwe hasła – mówił Piotr Müller.

Rzecznik rządu na Twitterze zamieścił plansze z prognozami dochodów niektórych samorządów. Przekazał przy tym, że łączne dochody samorządów z PIT-u i CIT-u w przyszłym roku wzrosną o 10,3 proc. wobec prognoz samorządów.

źródło: Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ